Google Alışveriş Reklam Modeli (Shopping Marketing)

Google Alışveriş Reklam Modeli (Shopping Marketing)

Dijital pazarda e-ticaret pazaryeri modelleri üzerinden yapılan satışlar ve elde edilen kar oranlarında büyük bir etkiye sahip olan Google alışveriş reklam modeli, tüketici firmaların ve e-ticaret sitelerinin en çok kullandığı yada kullanması gereken reklam modelleri içerisindedir.

Yerel ve online satışları arttırmada büyük etki sağlayan alışveriş reklamları Google’da sayfanın üst sırasında yer alarak, müşterilere fiyat karşılaştırma imkanı sunan, potansiyel müşterilere aradıkları ürün hakkında detaylı bilgi veren Google reklam modelidir. Alışveriş reklamını sadece E-ticaret sitesi üzerinden ürün satmak isteyen kullanıcılar için uygundur.

Envanter ve fiyat karşılaştırmalarının olduğu bu modelde giyimden kıyafete, kıyafetten beyaz eşyaya, beyaz eşyadan elektronik cihaza kadar birbirinden farklı ürün listesini karşılaştırılması olasıdır. Bir E-ticaret siteniz var ise alışveriş reklamlarını kullanmak için “Google Merchant Center” uygulamasına kayıt olmanız gereklidir.

Google Alışveriş Reklamı Nasıl Verilir?

Google Alışveriş Reklamları, ticari amaçlı yayınlanan ve kullanıcıya Google aracılığıyla talepleri doğrultusunda reklamlar sağlayan bir platformdur. Reklam vermek isteyen şirketler için Alışveriş Reklamlarının kullanılması etkili, harcanan zaman ve para için sonuç alma potansiyelinin yüksek olduğu reklam modelleri içerisindedir. Google alışveriş reklamları için öncelikle Google Merchant Center, XML Listesi gibi ürünleri indirip kullandığınız arayüz ve web sitesi kodlamalarına göre ürünleriniz için hesap oluşturup, arayüz ile entegre olup, google merchant center platformuna tek seferde yükleyebilirsiniz. 

Google Alışveriş Reklamlarının temelinde üç büyük adım yer almaktadır. 

İlk adım ürün veya hizmet sınıfındaki hedef kitle oluşturmasıdır. Bir hedef kitle oluşturmanın birden fazla yolu vardır. Örneğin, şirket ya hedeflenen ürünleri ya da hizmetleri vurgulayabilir; ya da aranan ürün veya hizmetleri hedef alarak oraya yönelik reklam metinleri oluşturabilirsiniz. Genellikle, hedef kitle hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmayan kullanıcılar, Dünya'nın en büyük arama motoru olan Google SEM yani ücretli reklamcılık hizmetini ve arayüz platformunu kullanarak ürünlerini tüm dünyada popüler hale getirebilirler. 

İkinci adım, şirketin ürün veya hizmetleri hakkında bilgilerini Google tarafından sağlanan Alışveriş Alan Adlarına (AAPs) veya Alışveriş Kategorilerine (ACs) yüklemektir. Bunu, yayınlarınızı Google Alışveriş ürün sayfalarına dönüştüren bir Google Ads XML bağlantısı aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz. AAP ürün sayfaları, tüketicilere bir hizmet veya ürünün tanıtımını sağlamak için karşılaştırmalı insanlar arasında yol gösterici ve detaylandırılmış bilgileri içerir. AC sınıflandırması, AAP ürün sayfalarındaki ürünleri arama sonucu çıktılarına daha hızlı bir şekilde yerleştirmek için kullanılmaktadır.

Üçüncü adım Google Reklam Platformları aracılığıyla reklamların hedef kitle ile iletişim kurmaktır. Google Ads (veya eski adıyla Google Adwords) platformu, search engine marketing (SEM) ve ölçüm aramaları için kullanılan sözcükler arası reklam (SEO) ve display network reklamları için de araçlar sağlar. Buna ek olarak, özel olarak oluşturulmuş reklamlar ve kapsamlı analitik çözümleri de içerir.

Google Alışveriş Reklamları, herhangi bir hedef kitle ile çoklu kanallı iletişim kurmayı sağlayan ve etkili ve verimli sonuçlarla geri döndürmek için kullanışlı, çoklu araçlar sunan etkin bir platformdur. Performansa dayalı geri ödeme, şirketlerin optimizasyonlarını ve kârlılıklarını maksimize etmesini ve rekabet avantajı elde etmesini sağlar. 

Google Ads Alışveriş Reklamları, online pazarlama stratejilerine yönelik yıldan yıla etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olan reklam modelleri içerisindedir. Bu reklamlar, bir mağazanızda ya da dijital mağazanızda satılan ürünlerin artan kitlelere daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlayarak  satış pazarlama stratejisini hızlandırır. Ürünleriniz herkes tarafından daha açık bir biçimde görülmesini sağlayarak, bir web sitenizin arama motoru sonuçlarıyla beraber görüntülenmesini sağlamakla beraber Google “ alışveriş “ sekmesinde görüntülenerek milyarlarca arama yapan kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracak reklam modeli içerisindedir. 

Google Ads Alışveriş Reklamları, satıcıların mağazalarında satılan ürünleri inceleyen ve karşılaştıran online platformlarda yer almasını ve arama motoru sonuçlarında görünümünü daha iyi duruma getirmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra, mağaza içi satışlarını arttırmak için ekstra marka bilinci yaratan kampanyalar içinde Google Ads reklam modelleri etkili Dijital Pazarlama stratejileri içerisindedir.

Reklamlar, web sitelerinin sürümüne bağlı olarak yeni veya mevcut ürünlerinizin özellikleri, fiyatları, kalitesi, teslim süresi, hizmetler, promosyonlar veya diğer önemli detaylar hakkında snap görünümlü bilgiler sunmak için uyarlanabilir. Standart klasik reklamlara kıyasla, e-ticaret mağazanız için daha verimli işlemleri olmasını sağlayan yüksek nitelikli metinler oluşturmak için “Alışveriş Reklamları” na google merchant center üzerinden ürünlerinizi ve feedleri yükleyerek bulunduğunuz Ülkedeki hedef kitlenize sorunsuz ulaştırabilirsiniz. 

Google Ads Alışveriş Reklamları, tüketicilerinizin web sitenize açılışını etkileyebilecek cazip bir biçimde, hedefledikleri ürünleri ve aranan bilgileri içerenlerdir. Bu reklam çeşitleri, arama motoru sonuçlarında öne çıkmak için kullanılan canlı görünümlü insanlara yönelik ürün reklamları olarak da bilinir. Bu, ziyaretçileriniz arama motorlarından satın alma yapmalarına yardım ile özel ürünlerininizi öne çıkarır ve onların satın alma konusunda karar vermesini hızlandırır.

Bize sunmuş olduğu birden çok avantajlarla hizmet eden Google Ads Alışveriş Reklamları, satışlarınızı güçlendirmek için kullanabileceğiniz en etkili uygulamalardan birisi olma özelliğine sahiptir. Google Ads platformu vasıtasıyla, kolayca ürünlerinize kullanıcılar arasında yüksek farkındalık yaratırken, aynı zamanda hedef kitleye daha akıllı ve etkili reklam modeli stratejileri ile ulaşabilirsiniz.

Google Merchant Center Nedir?

Google Merchant Center, e-ticaret sitelerinin potansiyel müşterilerine ulaşmasını sağlayan, ürünlerin görsel, fiyat, boyut gibi özelliklerini gösteren aracıdır. E-ticaret sitelerinin ürünlerini mağaza bilinirliği, marka bilinirliği gibi özellikleri ön plana çıkararak Kendi web siteniz dışında Google’ın Alışveriş sekmesindeki mağazasında ürünlerinizi satışa sunabilir. Özetle ürünlerinizin satış oranını arttırmak bilinirlik oluşturmak için Google’ın e-ticaret siteleri üzerinden satış yaptığı mağazalara sağladığı dijital platformdur.

Google Merchant Center’ın temel işleyişi Google alışveriş aramalarında görüntülenmeyi sağlamak için ürünlerin fiyat, beden, renk gibi özelliklerinin sunulmasına izin vermektedir. Aynı zamanda e-ticaret siteleri “Google My Business” ve “Google Ads” ile entegre bir şekilde çalışabilir.

Google Merchant Center kullanırken karıştırılmaması gereken unsur, platformda potansiyel müşteriler ürünlerinize doğru zamanda ulaşsın diye mağaza ile aradaki köprü görevini üstlenir. Burası ürünlerin olduğu bir mağaza değildir. Ürünlerinizin kolayca bulunmasını sağlayan, rakip ve fiyat karşılaştırılması yapabileceğiniz dijital platformdur.  shopping ads alışveriş reklamları nedir

Google Merchant Center Kullanmak İçin 10 Neden

1.Özelleştirilmiş ürün ve veri sayfalarını içe aktarma

2. Ürün düzenleme ve güncel tutma

>3. Diğer Google araçları ile entegre edilebilir.

4. Tamamen ücretsiz bir platformdur

5. Ürünlerinizin veri feedlerini daha pratik bir şekilde sunar.

6.  Ürünlerinizi vitrinde optimize eder.

7. Filtrelenebilir tüketici özelliklerini sınırlar.

8. Potansiyel müşterilere fiyat karşılaştırması sunar.

9. Google Alışveriş alanını kullanan kişilerin feedlerini toplar.

10. Google Merchant Center veri birikimleri ile daha geniş hedef kitle ve potansiyel müşteri kitlesine ulaşarak remarketing dönüşümlerinizin doğru hedef kitle ile uyuşmasına olanak sağlar.

Google Merchant Center, e-ticaret pazar yerleri sahiplerinin kesinlikle kullanması gereken Google platformları içerisinde yer alır. Dijital dünyadaki ara segmentler ve veriler ile satış durumunu çok kısa sürede iki katına çıkarabilir, Google Ads'te sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara daha kısa sürede ulaşmak için dönüşümleri izleyerek, remarketing pazarlamacılığı ile potansiyel müşterilerinize ayrıntılı yakın ilgi alanı, ilgi alanı, müşteri eşleştirme, pazardaki kitleler gibi veri analizleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Google Merchant Center ile Google Benim İşletmem Aynı Şey Mi?

Google Merchant Center ve Google My Business (GMB) aynı şey değildir. Google Merchant Center, e-ticaret mağazaları ve bağlı ürünlerin Google tarafından taranmasının ve sayfalara dahil edilmesinin sağlandığı ürünlerin Google alışveriş sekmesinde görünmesini sağlayan arayüz platformudur. GMB ise, kullanıcıların çevrimiçi arama sonuçlarında işletmelerinin görünür olmasını sağlamak için Google'ın ücretsiz hizmetidir. Bir arama motoru optimizasyon aracı olarak kullanılabilir.Bunun yanı sıra GBM SEO hizmetleri ve SEO işlemlerinde yapılan teknik çalışmalar içerisindedir. 

 

 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

  1. Google Ads Video Reklamları
  2. Google Ads Nedir?
  3. Hedef Kitle Nedir? Nasıl Belirlenir?
  4. Google Ads Otomatik Teklif Stratejileri
  5. Google Tag Manager Nedir? Ne İşe Yarar?
  6. Maksimum Performans Kampanyaları İle Dönüşüm Arttırma
  7. Google Ads İle Hedefleme Oluşturma
  8. Google Alışveriş Reklam Modeli (Shopping Marketing)
  9. Görüntülü Reklam Ağı Modeli Nedir?
  10. Google Ads Arama Ağı Modelleri

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER