2023 SEO Trendleri

2023 SEO Trendleri

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda trendler her geçen gün değişmektedir. Bir web sitesi sahibi olarak SEO için bu trendleri bilmek çok önemlidir çünkü arama motorları her gün değişen algoritmalar kullanıyor.

2023 Yılı SEO Arama Motoru Trendleri İle İlgili Her Şey?

2023 SEO trendlerinde ayrıca, web sitesi geliştirmek ve arama motorları tarafından daha iyi listelenmek için gerekli olan diğer stratejiler de zaman zaman değişiyor. 2023 yılında, SEO trendlerinde özellikle sosyal medya arama, mobil arama, ses arama ve daha önce hiç kullanılmamış özel algoritmaların kullanılacağı tahmin ediliyor. Bu algoritmalar, arama motorlarının web sitelerinin kalitesinden, bir sayfanın ne kadar kaliteli içerik sunabileceğinden ve arama sonuçlarının ne kadar doğru ve güncel olduğundan emin olmak için tasarlanmıştır.

Yeni SEO Trendleri arasında, gelişmiş arama sonuçlarının kullanılması da öne çıkıyor. Günümüzde, arama motorları web sitelerinin konusuna göre özelleştirilmiş arama sonuçları sunmak için çalışıyor. Bu nedenle, 2023 yılında arama motorlarının çok daha gelişmiş arama sonuçlarını ücretsiz olarak kullanılacağı bekleniyor.

2023 yılındaki diğer bir trend olarak, arama motorları güncellenen arama sonuçları sunmak için çalışacak. Bu, web sitelerinin arama motorları tarafından güncel ve doğru şekilde görüntülenmesini sağlayacak ve ziyaretçilere en iyi arama deneyimini sunacaktır. Son olarak, 2023 yılında SEO ile ilgili bir diğer trend olarak, arama motoru optimizasyonu, etkili bir şekilde çoklu cihazları hedefleyecek.

Bu, arama motorlarının çeşitli cihazlar, tarayıcılar ve cihaz ekranlarına uyumlu arama sonuçları sunması için gerekli olan çeşitli stratejileri uygulamak için çok önemli olacaktır. 2023 yılında SEO için gerekli olan en yeni trendleri takip etmek çok önemlidir. Bunun sayesinde, arama motorları arama sonuçlarının sırasını düzenlemek için özel algoritmalar kullanarak kullanıcıların en doğru arama deneyimini yaşamalarına yardımcı olacak ve web sitesi sahipleri arama trafiği kazanmada daha başarılı olacaktır.

 

İlk Adım Yeni SEO Trendlerinde Kullanıcı Deneyiminin Faydaları

Kullanıcı Deneyiminin SEO ‘ya Faydası Nedir?

Kullanıcı deneyiminin SEO çalışmalarına faydası nedir? sorusu daha çok Dijital Pazarlama alanında çalışanların ve internet dünyasının içinde yer alanlar için önemli bir konudur. Herhangi bir web sitesine girip merak ettiğiniz bir konu hakkında arama yaptığınızda, aradığınızı rahatlıkla bulmak, gitmek istediğiniz yere sizi kolaylıkla ulaştırmayı sağlayan bu deneyime kullanıcı deneyim denilmektedir. Kullanıcı deneyimi bir web sitesi kurmaktan çok daha önemlidir.  Web sitesinin trafiğini arttırmak ve çok fazla müşteri çekmek istiyorsanız optimize edilmiş UI/UX uygulamasıyla sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. Yeni kullanıcıları siteye çeken ise kullanıcı deneyiminin iyi puan almasıdır.

UI/UX tasarımcısı, dikkat çekici, hoş bir tasarım geliştirir ancak kullanıcı siteye bakarken zorlanabilir ancak web sitelerinin farklı sayfalarına bakarken birçok şey öğrenir ve bunu arkadaşlarıyla, ailesiyle paylaşır, böylece sitenin trafiği artar. Yapılan araştırmalar sonucunda kullanıcıların %60’nın son 12 ayda sitelere bakarken sorun yaşadıklarını ve o anda siteden çıktıklarını açıkladı. İnternette mobil cihazlar üzerinde yapılan aramalarda ise 2003 yılında %15’yken şuan da ise bu sayı %55’e çıktı. Bu istatistik veriye göre değişebilir fakat mobil cihazlar kullanıcıların daha çok internette arama yaparken mobil cihaz kullandığı ortaya çıkıyor. Bu yüzden işinizi sağlıklı bir şekilde sürdürmek için web uygulaması yaptırmanız çok iyi olacaktır.

 
 

Kullanıcılar mobil cihazda internete girerken, PC ya da laptop gibi cihazlardaki gibi internete girme kolaylığını hissettirmek için uzman bir web sitesi tasarımcısıyla mutlaka iletişime geçirin. Bunun nedeni ise web sitesi kullanıcı ara yüzüne sahip olan web sitelerinin uygulamaları daha çok müşteri kazanmak ve satışları arttırmak için önemlidir.

Google’da Üst Sıralarda Yer Almak İçin Kullanıcı Arama Niyetine Odaklanmak

Googleda en üst sıralarda bulunan web sitelerinin kullanıcılarının çok iyi bir deneyime sahiptirler. Kullanıcılar Google’en en iyi on listesindeki dizine eklenecek olan anahtar kelimeleri belli algoritmalarını rutin olarak değiştirebiliyor ve bunun gibi birçok noktaya dikkat ediyorlar. En iyi web sitesi kullanıcı deneyimi sitenin hızı, kolay gezinme, sunma, yapısı gibi özellikler siteleri arama motorlarının en üst sıralarına yükseltir. 

 

Google üst sıralarda yer almak için kullanıcı niyetine odaklanmak

İçerik Oluştururken Zengin Verilerden Faydalanın

Web sitelerinin amacı her alanda hizmet satma, ürünleri pazarlama, tanıtma…vb. yollarla gelir yaratma ve arttırmaktır. Birçok kişi kullanıcı deneyimini görmezden gelir ancak bu çok önemli bir konudur. Bunun yanı sıra potansiyel müşteri yaratma stratejisini belirlerken kullanıcı deneyimiyle başlamalıdır. Kısacası müşterinizin karar verme aşamasını kolaylaştırmalısınız.

Günümüzde Apple, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için onların web sitesinde nereye gidebileceklerini en iyi UX’e sahiptirler. Buraya ulaşan kullanıcılar istediklerini çok rahat bulabilirler. Sitede planlama, geri dönüş, yorumlama, test ve oyun araçları gibi alanlara yer vermek doğru bir fikir olacaktır.  Sitenizin ziyaretçilerine daha önce hiç kimsenin sunamadığı bir şey sunabilirsiniz. Bunun için siteniz için bir web UX tasarımcısıyla çalışabilirsiniz.

2023 SEO Trendlerinde Neler Var?

 • Yapay zeka SEO
 • Yapay zeka içerik üretimi
 • Pagespeed hız performansı
 • Sesli arama konuşma sorguları
 • Video sorgulama
 • Sosyal medya bilinirlik sorgulama
 
 

Böylece rakiplerinize oranla daha farklı bir çalışma yönteminiz olacaktır. Kullanıcıların %60’ı bir ürünü görüntülerken çift tıklama, yakınlaştırma gibi sorunların siteden çıkmalarına neden olur. Kısacası bunun için bir E-ticaret sitesini kodlamanız yeterli olmuyor.  Kullanıcıların en dikkat ettiği konulardan biri de girdikleri sitenin güvenli olup olmadığıdır. Güvenli bir siteye sahipseniz potansiyel müşteri ve satış oluşturmanızı doğrudan etkileyecek geri dönüş oranını da yükseltecektir. En iyi kullanıcı deneyimi sonucunu almak için empati yeteneğinde önemlidir. Bir kullanıcı web sitesine girerken önce hangi bölüme bakar, içerikleri okuyor mu? Bu nedenle web sitelerinin iç ve dış tasarımını hazırlarken kullanıcının tercihlerini ve davranışlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Google Sesli Arama Konuşma Sorguları

Google SEO trendlerinin başında yer alan sesli arama sorguları Yapay zeka destekli sorgulamaları kapsayan Lamda’yı ortaya çıkarmıştır. Sesli arama sorgularındaki kelimeler ve sorgulamaları SEO tekniklerinde baz alarak, herhangi bir web sitesi için SERP görünümünde katkı sağlamaktadır. Sesli arama sorgularını metinsel ifadeler ve arama çubuğuna yazılan sorgulamalar gibi değerlendirip SEO teknikleri içerisine almaktadır. 2023 SEO tekniklerini baz alırken yenilenmelere ve Site İçi SEO çalışma metinlerinde sesli arama sorgulara yer vermek, web sitesi iyileştirme çalışmalarınız için faydalı olacaktır. 

 
 

Yeni SEO Trendi Video Sorgulama

Sanal dünyada herhangi bir kullanıcı ürünlerini satın almadan önce kullanıcı niyeti ve davranış verilerine göre internet üzerinde video izleyip, kullanıcı yorumları ve ürünün kullanıcı üzerindeki görsellerini inceleyerek karar vermektedir. Bu yüzden sanal dünyada markanızı  ve varlığınızı ön plana çıkarmak için sattığınız veya hazırladığınız içerikler ile ilgili video oluşturmak SEO teknikleri ve arama motoru sıralamaları için önem arz eden konular içerisindedir. 

Sosyal Medya Arama | Sosyal Medyanın Önemi 

Sosyal medya her gün geçtikçe çığ gibi büyümeye devam eden popüler platformlar içerisindedir. Instagram, Twitter, Facebook, Linkedin, Pinterest gibi sosyal ağlar artık marka ve ürün bilinirliği için sıklıkla kullanılan Dijital Pazarlama ve SEO çalışmalarında önem arz eden platformlar içerisindedir. Her sosyal medya ağının kendine göre kitlesi olup, hedefleme optimizasyonları mevcuttur.

 

sosyal medya

 

Herhangi bir web sitesi için yapılan dijital pazarlama çalışmalarında sosyal medya olmazsa olmazlar içerisindedir. Web sitenizin kategorisi ne olursa olsun sosyal medya platformlarında marka bilinirliği ve ürün veya hizmet içeriğinizi sunmanız 2023 SEO trendleri içerisinde yer almaktadır. Google arama motorları için internet dünyasında ne kadar çok varlığınız olur ise marka bilinirliği ve SEO stratejilerinde rakiplerinizin önüne geçmeniz daha olasıdır.

PageSpeed Insights Site Hızınızı İyileştirin

Günümüzde, internet kullanımının her geçen gün artması ve çoklu cihaz desteğinin de önemi bir hayli büyük olması, web sitelerinin iyi hızlandırılmış olmasının hayati önem taşımasını gösteriyor. 2023 SEO Trendleri içerisinde olan web sayfası hız iyileştirme çalışmaları SEO'kuralları içerisinde son yıllarda oldukça önem arz eden, kullanıcılar tarafından takip edilen SEO çalışmaları ve teknik yenilikler içersindedir. Web sitelerinin daha hızlı işlenebilmesi, ziyaretçilerin kullanıcı deneyimi, arama motorlarının önemli bir kriterinden meydana gelen SEO’da öne çıkma ve yönlendirmelerin yönetiminde önemlidir. PageSpeed Insights, Google tarafından sunulan özellikli bir kullanıcı arayüzü (UI) ve hizmetidir. Bu veri sağlar kişi sayfasının hızının ne kadar iyi çalışıp çalışmadığını kontrol ederek, bu sorunu nasıl azaltabileceğinize dair tavsiyeler ve çözümler sunar. PageSpeed Insights, kişilerin, web sitelerinin gösterim ve yüklenme hızını anlamasına ve bu sorunların nasıl çözüleceğini keşfetmesine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Program, mobil ve bilgisayar gösteriminin karşılaştırılmasını ve verilerin gerçek zamanlı gözlemi için özellikler sunmaktadır. Sorgulandıktan sonra, web sitesinin performans puanıyla ilgili özet bilgiler görüntülenir ve kullanıcılar hızlı bir şekilde hangi alanlarda yardım gerekebileceğini görebilir.

PageSpeed Insights sağladığı öneriler arasında, web sayfalarının üçte ikiden daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlamak için yer alan yüklenme süresini azaltmak için görselleri optimize etmek, HTML, CSS ve JavaScript dosyalarını optimize etmek, web sitesindeki kod özelleştirme ve arama motoru aramalarına uygun URL’ler gibi öneriler vardır. PageSpeed Insights ile web site sahipleri, cihazlardan erişilebilirliklerinin nasıl arttıracağını, site ziyaretçilerinin işlem gecikmelerinin ve web sitesini ziyaret ettiğinde tarayıcıda beliren ‘donma’ kullanımını nasıl azaltacağınızı öğrenrebilirsiniz. Site hızı, arama motoru sonuçlarına gösterilen bir web sitesinin öne çıkması ve müşteri deneyimi ile ilgili önemli kriterlerden birini oluşturur. PageSpeed Insights, bireylerin web sayfalarının hızının ve verimliliğinin nasıl arttırabileceklerini keşfetmesinde kullanılan etkili bir aracıdır. Site sahipleri, PageSpeed Insights'ın tavsiyelerini izlemede katılırlar ve site hızlarının iyileşmesini sağlarlar. Bu şekilde, online varlıklarını optimize etme görevlerini tamamlarlar ve üretken bir şekilde bir arama motoru aramasından sonra sıralamanın nasıl arttırılabileceğini öğrenirler. 

 
En popüler SEO trendi olarak nedir?

En popüler SEO trendi arama sorgularında ve arama sonuçlarında iyileştirmeler listesine gitmektir. SEO trendleri içerisinde yer alan güncel SEO teknik çalışmalar ile web site çalışmalarınızda kısa sürede dönüşler alabilirsiniz. 

İçerik Stratejisinin Önemi Nedir?

İçerik stratejisi, arama motorlarının sorgulamaların ve hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için içerik oluşturma, paylaşma ve ölçeklendirme için bir yaklaşımdır. İçerik stratejisi ile marka ve işletmelerin, dijitalde pazarlama iyileştime çalışmaları destekleneip, sektörel olarak trend hale getirilebilir. İçerik stratejisi, etkili içerik oluşturma, yayınlama ve optimizasyonu ile ilgili kişi ve grup tarafından geliştirilmiş bir planlama ve uygulama modelidir. İçerik stratejileri ayrıca, markaların çevrimiçi veya offline içerikleri arasında nasıl etki edeceklerini, istikrarlı bir hale getireceklerini ve kar marjlarını arttıracaklarını belirlemelerini sağlar.

 
 

SEO Çalışmasının Hedefi Nedir?

SEO, arama motorlarının web sayfalarını sıralamasında yükselmeyi ve sayfaların arama sorgularına cevap verecek şekilde optimize edilmesini hedeflemektedir. Sektörel olarak değişiklik gösteren web siteleri ve E-ticaret siteleri günümüzde rekabet içerisinde kıya sıya mücadele ediyor olsada hepsinin temel ve tek bir hedefi doğal organik arama kısmında ürün veya hizmetlerinin arama çubuğuna yazıldığında üst sıralar ve 1. sayfada çıkma oranını yakalamaktır. 

SEO Çalışmalarının Önemi Nedir?

SEO çalışmaları, günümüzde online rekabet için hayati önem taşımaktadır. SEO ile, uygun anahtar kelimeler ve ifadeler aracılığıyla arama motorlarında üst sıralara çıkmanın yanı sıra, arama sonuçlarından trafik ve dönüşüm hedeflerinin karşılanmasını da kolaylaştırmaktadır. SEO çalışmlaları ile dijital evrendeki bütün web siteleri yerini üst sıralara taşıyabilir, Google arama motoru avantajlarından faydalanabilir biçimde optimize edilebilir. SEO çalışmaları günümüzde popüler web sitesi iyleşitrme çalışmaları içerisinde olup, her web sitesi ihtiyaçlarına cevap verecek en önemli dijital çalışmalara eşlik eder. 

Gelecekteki SEO Trendleri Neler Olacak?

Gelecekteki SEO trendleri arasında, arayüz teknolojileri (AR, VR, mobil), ses arama, uzun metinler, cevaplama motorları ve sürekli öğrenme AI teknolojileri gibi konular da yer alacaktır.

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. SEO'da SWOT Analizi Nedir?
 2. Kurumsal SEO Nedir Nasıl Yapılır?
 3. SEO Ajansı Nedir? SEO Çalışmasında Neler Yapar
 4. 2023 SEO Trendleri
 5. E-E-A-T İle Google'da Sitenizi Daha Kaliteli Hale Getirin
 6. Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?
 7. SEO Analizi Nedir Nasıl Yapılır?
 8. SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma
 9. En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları
 10. Google’ın Yeni Faydalı İçerik Güncellemesi Kaliteli içerikleri Hedefliyor

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER