En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları

En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları
En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları

Elif YILMAZ,
Editör

2022-10-05
1Okunma

SEO araçları herhangi bir web sitesine sahip olan, web sitesine değer verip, çalışma ve strateji gerçekleştiren her kullanıcı için oldukça önemlidir.

Dijital pazarlama uzmanları SEO araçlarının birçoğuna hakim olsa da hepsini kullanmakta fayda var. SEO web siteleri için yapılan teknik ve temel çalışmaların bütününü kapsar. Web sitesi iyileştirme çalışmalarını daha düzenli ve sayısal sonuç istatistiklerine göre durum tespiti yapmak için SEO araçları kullanmak dijital dünyada var olan her web sitesine ve kullanıcısına fayda sağlamaktadır. 

Günümüzde Google en çok arama yapılan araçlar içerisindedir. Optimizasyonda ki ilerleme veya gerileme web sitesinin güncel durumunu ölçmek, herhangi bir SEO şirketinin gelir sektördeki rakiplerinden haberdar olmak, anahtar kelime sıralamasında ne kadar doğru SEO yapıp yapmadığını görmek, teknik ve temel hataları gerekirse yazılım ekibi ile gidermek için oldukça önem arz eder. 

 

seo raçları

 

Bir web sitesinin teknik niteliklerini site içi ve site dışı olmak üzere analiz eden sistemlerdir. İçerik analizi, anahtar kelime analizi, backlink analizi gibi birçok yöntemi değerlendiren araçlar bütününe SEO aracı adı verilmektir. SEO araçları, Arama Motoru Optimizasyonu için çok önemli bir konudur. SEO aracı web sitesindeki backlinklerin analizin yapar ve rakip analizi söz konusu olduğunda SEO araçları devreye girer. SEO araçları site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı bölümde hizmet verir. SEO araçları ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılır.

Ücretsiz SEO Araçları

 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Google Trends
 • Anahtar Kelime Planlayıcı
 • SEOQuake
 • SpyFu
 •  GTMetrix
 • Pagespeed

Ücretli SEO Araçları

 • Moz Analytics
 • SemRush
 • Ahrefs
 • Majestic
 • Screaming Frong
 • Sitechecker.Pro

SEO araçlarından biri olan Semrush Moz, Hepsi Bir Arada Pazarlama Araç Seti olarak bilinmektedir. Bu aracın en büyük eksiği ise anahtar kelime yönteminin olmamasıdır. Ahrefs ise rakip analizi ve anahtar kelime indeks takibi yapmaktadır. Fakat Google Seacrh Console ve Analytcs entegrasyonu bulunmamaktadır. DeepCrawl ise dünyanın en iyi web site tarama aracı olarak bilinmektedir. SEO analizi ve backlink takibini çok iyi gerçekleştirmektedir. Bunu yaparken sıra takibi ve anahtar kelime analizi gibi sistemleri kullanmaz bu nedenle daha çok web site arama işlerinde kullanılmaktadır. 

KwFinder, LinkResearchTools, Searchmetrics, Majestic, SpyFu gibi araçlarda en çok tercih edilen SEO araçları arasında yer alır. Bu araçların tümü ücretli ve hepsi profesyonel araçlardır. Bu araçların dışında ücretsiz olarak az destek ve özelliğe sahip yazılımlarda mevcuttur. Bu araçlar az ihtiyaç gerektiren durumlarda kullanılabilir. Redirect Path, Keywordtool.io, GTMetrix, Screaming Frog, SEO Spider Tool gibi araçları ücretsiz olarak kullanabilen araçlardır.

 

en iyi seo araçları nelerdir

 

Google’a ait SEO araçları da bulunmaktadır. Google Keyword Planner, Google Trends, Google Search Console, Google Site Speed Test gibi araçlardır. Uzmanların en çok kullandığı ve işletmenize katkı sağlayacak en iyi SEO araçları şunlardır:

Google Search Console; ücretsiz olarak kullanılabilen ve en iyi SEO araçlarından biridir. Web sitenizin Google Arama Motoru Sonuç Sayfalarındaki yani SERP üzerinde performansınızı ve varlığını takip etmenize yardımcı olur. Sitenize bir kod ekleyerek, Google Analytics aracılığıyla doğrulamanıza yardımcı olur.

Bunun yanı sıra Search Console aynı zamanda Google’ın dizine eklenmesi için site haritası göndermenizi isteyecektir. Seacrh Console ise sitenizin arama sonuçlarında görünmesini sağlar. Web sitenizin nasıl temsil edildiğini ve de nelerin dizine eklendiğini kontrol etmenize yardımcı olur. Bu yüzden sitenizi optimize ederek çok daha iyi performans yakalayabilirsiniz.

Ahrefs ise Google’dan sonra en iyi site tarayıcı araçtır. En ilginç özelliklerinden biri de yüksek kaliteli olup eyleme geçirebilir veriler ve analizler sağlamasıdır. Web sitelerinin performanslarını artırılmasını sağlar. Bu araç organik SEO sıralamalarını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Önemli özelliklerinden biri de çalışmayı hızlı bir şekilde başlatmak için navigasyon bulundurmasıdır. Anahtar kelime araştırmasına en ön planda yer alıyor. SERP’te sayfa sıralamalarının görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olabilecek en iyi anahtar kelimesi önerilerini sunmaktadır.

SEMRuch ise SEO uzmanlarının ne çok tercih ettikleri araçlardandır.  Web sitenizin sıralamalarını izlemek için kolay bir şekilde kullanılmasını sağlar.

BuzzSuma ise daha çok sosyal medyada konuları, endüstri trendlerini ve influencerları tanımlamanıza imkan tanıyan ve kolay bir şekilde veriler sağlayan, site dışı kullanılan ve sitenizin sıralamalarını iyileştiren bir araçtır. Sosyal medya pazarlaması işlerinde etkin rol oynar. Bunun yanı sıra backlink izleme ve içerik araştırması gibi önemli özellikleri bulunmaktadır.

Moz Pro ise bir SEO araç setidir. Sitenizin arama motoru görünürlüğünün ve trafiğin artmasını sağlar. SEO araçları Link Explorer, Kampanya Yönetimi, Anahtar Kelime Araştırması gibi geniş bir yelpaze sunar. SEO uzmanlarının en çok tercih ettiği araçlardandır.

BENZER İÇERİKLER