En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları

En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları

SEO araçları herhangi bir web sitesine sahip olan, web sitesine değer verip, çalışma ve strateji gerçekleştiren her kullanıcı için oldukça önemlidir.

Dijital pazarlama uzmanları SEO araçlarının birçoğuna hakim olsa da hepsini kullanmakta fayda var. SEO web siteleri için yapılan teknik ve temel çalışmaların bütününü kapsar. Web sitesi iyileştirme çalışmalarını daha düzenli ve sayısal sonuç istatistiklerine göre durum tespiti yapmak için SEO araçları kullanmak dijital dünyada var olan her web sitesine ve kullanıcısına fayda sağlamaktadır.

Günümüzde Google en çok arama yapılan araçlar içerisindedir. Optimizasyonda ki ilerleme veya gerileme web sitesinin güncel durumunu ölçmek, herhangi bir SEO şirketinin gelir sektördeki rakiplerinden haberdar olmak, anahtar kelime sıralamasında ne kadar doğru SEO yapıp yapmadığını görmek, teknik ve temel hataları gerekirse yazılım ekibi ile gidermek için oldukça önem arz eder.

 

seo araçları ne ise yarar

 

Bir web sitesinin teknik niteliklerini site içi ve site dışı olmak üzere analiz eden sistemlerdir. İçerik analizi, anahtar kelime analizi, Backlink analizi gibi birçok yöntemi değerlendiren araçlar bütününe SEO aracı adı verilmektir. SEO araçları, Arama Motoru Optimizasyonu için çok önemli bir konudur. SEO aracı web sitesindeki backlinklerin analizin yapar ve rakip analizi söz konusu olduğunda SEO araçları devreye girer. SEO araçları site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı bölümde hizmet verir. SEO araçları ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılır.

 

SEO Araçları Ne İşe Yarar?  

SEO araçları, bir web sitesinin, arama motoru sıralamalarında yükselmesini sağlamak için kullanılan birçok farklı teknik aracı içerir. SEO araçları, web sitenizin sayfa çalıştırma süresini, arama motoru kriterlerine uyup uymadığını denetleyecek, etkili ve dikkat çekici anahtar kelime kullanımı sağlayacak, geri bağlantıları takip edecek ve özgün web içerikleri üreterek web sitenin arama motoru sıralamasının arttırılmasına da yardım edecek şekilde çok çeşitlidir. 

SEO araçlarının bir web sitesinin arama motoru sıralamasını arttırmada etkili olmasının yanı sıra, SEO araçları, tıklanma oranlarını, ziyaretçi trafiğini ve marka bilinirliğini arttırmak için de kullanılmaktadır. Web sitesi içeriği arama motoru arayüzünde en yüksek sıralamaya ulaşmanın yolu olarak, SEO araçları tasarlanmıştır. 

Kapsamlı bir SEO yaklaşımı kullanıldığında, web sitelerinin arama motorlarında daha yüksek sıralama sağlayacak şekilde optimize edilmiş olması sonucunda, web sitelerinin daha fazla trafiğe sahip olacağı görülmektedir. Bununla birlikte, bu konuda ciddi bir çalışma ve zaman harcanmalıdır. Anahtar kelime araştırması, arama motoru sıralama stratejisi ile uyumlu içeriklerin yazılması ve web sayfalarının en hakim arama motoru algoritmalarına göre optimize edilmesi gerekebilir.

Ücretsiz SEO Araçları

 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Google Trends
 • Anahtar Kelime Planlayıcı
 • SEOQuake
 • SpyFu
 • GTMetrix
 • Pagespeed

Ücretli SEO Araçları

 • Semrush
 • Ahrefs
 • Majestic
 • Screaming Frong
 • Sitechecker.Pro

SEO araçlarından biri olan Semrush Moz, Hepsi Bir Arada Pazarlama Araç Seti olarak bilinmektedir. Bu aracın en büyük eksiği ise anahtar kelime yönteminin olmamasıdır. Ahrefs ise rakip analizi ve anahtar kelime indeks takibi yapmaktadır. Fakat Google Seacrh Console ve Analytcs entegrasyonu bulunmamaktadır. DeepCrawl ise dünyanın en iyi web site tarama aracı olarak bilinmektedir. SEO analizi ve Backlink takibini çok iyi gerçekleştirmektedir. Bunu yaparken sıra takibi ve anahtar kelime analizi gibi sistemleri kullanmaz bu nedenle daha çok web site arama işlerinde kullanılmaktadır. 

KwFinder, LinkResearchTools, Searchmetrics, Majestic, SpyFu gibi araçlarda en çok tercih edilen SEO araçları arasında yer alır. Bu araçların tümü ücretli ve hepsi profesyonel araçlardır. Bu araçların dışında ücretsiz olarak az destek ve özelliğe sahip yazılımlarda mevcuttur. Bu araçlar az ihtiyaç gerektiren durumlarda kullanılabilir. Redirect Path, Keywordtool.io, GTMetrix, Screaming Frog, SEO Spider Tool gibi araçları ücretsiz olarak kullanabilen araçlardır

Google Search Console; ücretsiz olarak kullanılabilen ve en iyi SEO araçlarından biridir. Web sitenizin Google Arama Motoru Sonuç Sayfalarındaki yani SERP üzerinde performansınızı ve varlığını takip etmenize yardımcı olur. Sitenize bir kod ekleyerek, Google Analytics aracılığıyla doğrulamanıza yardımcı olur.

Bunun yanı sıra Search Console aynı zamanda Google’ın dizine eklenmesi için site haritası göndermenizi isteyecektir. Seacrh Console ise sitenizin arama sonuçlarında görünmesini sağlar. Web sitenizin nasıl temsil edildiğini ve de nelerin dizine eklendiğini kontrol etmenize yardımcı olur. Bu yüzden sitenizi optimize ederek çok daha iyi performans yakalayabilirsiniz.

Ahrefs ise Google’dan sonra en iyi site tarayıcı araçtır. En ilginç özelliklerinden biri de yüksek kaliteli olup eyleme geçirebilir veriler ve analizler sağlamasıdır. Web sitelerinin performanslarını artırılmasını sağlar. Bu araç organik SEO sıralamalarını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Önemli özelliklerinden biri de çalışmayı hızlı bir şekilde başlatmak için navigasyon bulundurmasıdır. Anahtar kelime araştırmasına en ön planda yer alıyor. SERP’te sayfa sıralamalarının görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olabilecek en iyi anahtar kelimesi önerilerini sunmaktadır.

SEMRuch ise SEO uzmanlarının ne çok tercih ettikleri araçlardandır.  Web sitenizin sıralamalarını izlemek için kolay bir şekilde kullanılmasını sağlar. BuzzSuma ise daha çok sosyal medyada konuları, endüstri trendlerini ve influencerları tanımlamanıza imkan tanıyan ve kolay bir şekilde veriler sağlayan, site dışı kullanılan ve sitenizin sıralamalarını iyileştiren bir araçtır. sosyal medya pazarlaması işlerinde etkin rol oynar. Bunun yanı sıra backlink izleme ve içerik araştırması gibi önemli özellikleri bulunmaktadır.

Moz Pro ise bir SEO araç setidir. Sitenizin arama motoru görünürlüğünün ve trafiğin artmasını sağlar. SEO araçları Link Explorer, Kampanya Yönetimi, Anahtar Kelime Araştırması gibi geniş bir yelpaze sunar. SEO uzmanlarının en çok tercih ettiği araçlardandır.

SEO Araçları Nelerdir?

SEO araçları arama motoru optimizasyonu için kullanılan çeşitli yazılımlar, web sayfaları, uzantılar ve arama motoru optimizasyonu hizmetleri şeklinde sıralanabilir.  SEO araçları rakip analizi, sıra bulucu, anahtar kelime araştırması, backlink sorgulama, DA PA sorgulama, site hızı sorgulama gibi çeşitlerin bulunduğu Google SEO çalışmalarını destekleyen ayrınrıtılı biçimde rakip ve sektör analizi yapmanızı sağlayacak araçlardan oluşur.

SEO Araçları Ne İşe Yarar?

SEO araçları  online rekabeti ölçmeye  yardımcı olmaktadır. Web sitelerinin web trafiğini takip etmek ve rakiplerinin ne yaptıklarını takip etmek için araçlar mevcuttur. SEO araçları sayesinde, web içeriğinin rakiplerinin sürekli değişen arama terimlerinden ne kadar etkilendiğini ölçmek mümkündür. Tek başına araç kullanımına dayanarak, web sitenin arama sonuçlarında yükselmekte olduğu süreci de izlemek ve arama sorgularındaki performansını optimize etmek mümkündür.

SEO Araçları Ne Gibi Avantajlar Sağlar ?

SEO araçları web sitenizin arama motoru optimizasyonu ile etkili bir şekilde pazarlanmasına ve daha fazla ziyaretçi çekilmesine yardımcı olur. Ayrıca, SEO araçları, web sitenizi arama motoru algoritmalarına göre optimize etmeyi, kelime araştırması yapmayı ve arama sonuçlarındaki etkililiği ölçmeyi de mümkün kılar.

Hangi SEO Araçlarının Kullanılması Gereklidir?

Özellikle anahtar kelime araştırma için Google AdWords arama motoru aracı, arama motoru optimizasyonu için Moz Pro aracı, arama motoru sonuç sayfalarındaki etkili arama sonuçları görmek için SEMrush aracı ve arama terimlerinin popüler olup olmadığını anlamak için Ahrefs aracı kullanılması önerilir.

SEO Araçlarını Kullanmak İçin Neleri Bilmek Gerekir?

SEO araçlarını kullanmak için temel SEO bilgisi gereklidir. SEO araçlarının her birinin kendi özellikleri ve ölçümleri vardır, bu nedenle detaylı olarak her bir aracın nasıl kullanılacağını öğrenmek için aracın özelliklerini ve ölçümlerini iyi bir şekilde anlamak ve bunların nasıl bir araya geldiğini tanımlamak önemlidir.

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. SEO'da SWOT Analizi Nedir?
 2. Kurumsal SEO Nedir Nasıl Yapılır?
 3. SEO Ajansı Nedir? SEO Çalışmasında Neler Yapar
 4. 2023 SEO Trendleri
 5. E-E-A-T İle Google'da Sitenizi Daha Kaliteli Hale Getirin
 6. Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?
 7. SEO Analizi Nedir Nasıl Yapılır?
 8. SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma
 9. En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları
 10. Google’ın Yeni Faydalı İçerik Güncellemesi Kaliteli içerikleri Hedefliyor

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER