Kurumsal SEO Nedir Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO Nedir Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO, bir kuruluşun web sitesinin arama motorları tarafından ne kadar etkili bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaya yönelik yapılan stratejik SEO çalışmalarına verilen isimdir.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO, arama motoru sonuç sayfalarında yer almak için yapılan çabalara verilen genel terim olarak ifade edilse de SEO tekniklerinin ve SEO kurallarının uzmanlar tarafından takip edilip, devam ettirdiği çalışmalar bütününü kapsamaktadır. Kurumsal SEO, kuruluşun web sitesinin arama motorlarında etkili olmasının yanı sıra aynı zamanda arama motorlarının arama sonuç sayfalarında kuruluşun reklamına dayalı sonuçların da gösterilmesini sağlayabilir. Herhangi bir web sitesi için kurumsallık her şey den önce gelmelidir. Kullanıcı deneyimi, hitap etmek istenilen hedef kitle, ürün veya hizmet satışı var olan site için tasarımdan, kategoriye, kategoriden alt sayfalara kadar yapılan her aşama ve işlem oldukça önem arz eder. Kurumsallık sadece içerisinde yapılan çalışmalar gibi ifade edilse de UX uzmanları ve yazılım uzmanları web sitesi iyileştirmeleri için yazılım dilleri ile arka tarafta da geliştirmelere devam ederek, sektördeki en iyiyi yansıtmayı hedeflemektedir. 

Kurumsal SEO'da web sitesi içeriği önemlidir ve bunu arttırmak için çeşitli SEO araçları kullanılır. İçeriğin kalitesini ve kıymetini artırmak için, kaliteli anahtar kelimelerin kullanımı önemlidir. Ayrıca, web sitesi tasarımının ve navigasyonunun kullanımı da önemlidir. Kullanımı kolay, arama motoru dostu sayfalar oluşturmak için, web sitesinin ve sayfaların, kullanıcı dostu şekilde tasarlanması önemlidir. İnternette web sitesini ziyaret eden her kullanıcıyı potansiyel müşteri olarak baz alırsak bütün kurumsallık maddelerine dikkat etmekte fayda vardır. 

Kurumsal SEO'da web sitesi bağlantılarının kullanımı da önemlidir. SEO için bağlantılar arama motorlarının web sitesini ne kadar etkili bir şekilde değerlendirebileceğinin önemli bir göstergesidir. SEO'da bağlantılar web sitesi içinden veya web sitesinin dışında oluşturulabilir. Web sitesinin içinden oluşturulan bağlantılar, yani site site içi SEO çalışmaları web sitenin arama motoru dostu olmasına yardımcı olacaktır. Dış bağlantılarınız, yani Backlink arama motorlarının web siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine ve web sitenizi arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalara kavuşturmasına yardımcı olacaktır. Bir diğer önemli kurumsal SEO yöntemi, sosyal ağlar aracılığıyla web sitesinin tanıtımıdır. Çoğu sosyal medya platformu, arama motorları tarafından taranan içerikler içerir. Bu tarama arama motorları tarafından web sitenin organik arama sonuçlarının yükselmesine yardımcı olacaktır.

Kurumsal SEO stratejisinin sonuçlarını görmek için düzenli olarak SEO çalışmaları ve analizleri yapılmalıdır. SEO raporları ve verileri analiz edilerek web sitesinin performansının optimize edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, SEO tekniklerinin her zaman güncel tutulması da önemlidir çünkü arama motorları sürekli olarak değişim ve gelişme içerisindedir. Güncel arama motoru algoritmalarını kullanmak, web sitesinin arama sonuçlarını iyileştirmesine yardımcı olacaktır. Kurumsal SEO uygulanmadan önce, bir gerçekçi hedef belirlemek gerekir. Hedef, arama sonuç sıralamalarını iyileştirmek için önerilen SEO stratejilerinin uygulanması ve gerçekçi sonuçlar elde etmek için hedeflenen dönemlerin belirlenmesidir. Kurumsal SEO girişimleri sonuçlanana kadar sürekli olarak izlenmeli ve saptanan değişiklikler web sitesinin arama sonuçlarına yansıtılmalıdır.

 

kurumsal seo

 

Kurumsal SEO Süreci Nedir?

Kurumsal SEO, bir şirketin hedef kitlesine göre çevrimiçi alanda kendisine özgü bir vizyon, amaç ve hedefler belirlemesini sağlamak için özel olarak tasarlanmış bir süreçtir. İşletme ve örgütlerin, müşterilerine ulaşmak ve sosyal ağların çalışma prensipleri ve hedefleri doğrultusunda ulaşılabilirlik sağlamak için kullandıkları kurumsal SEO süreci, firmaların kurumsal sosyal medya stratejilerini optimize etmeleri için en etkili seçimdir. Bir şirketin kurumsal SEO süreci, çevrimiçi müşterilerin yanı sıra şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlamak için gerekli organik trafiğin kazanılması için web sitesine uygulanan çalışmaların bütününü ifade eder.  Kurumsal SEO sürecinin temel amacı, arama motorlarının web sayfalarına vereceği uyumu arttırmak ve şirketin çoklu platform üzerinden müşteriye ulaşmasını mümkün kılmaktır. Diğer sosyal medya ve uygulamalarının tamamıyla bir araya gelerek, çevrimiçi sosyal medya üzerinden oluşturulan topluluk deneyiminin de öne çıkarılması gerekmektedir. Kurumsal SEO sürecinin her bir aşaması, okuyucunun şirketin arama motorunda keşfettiği ve arama motorunda numarasının genişliği konusunda çok önemlidir.


Kurumsal SEO sürecinin her bir aşaması, okuyucuya kapsamlı bir çevrimiçi topluluk deneyimi sunmak ve arama motorları üzerinde üstünlük kazanmak açısından anahtar kelime araştırmalarıdır. Sürecin ilk aşaması, arama motoru optimizasyonu (SEO)dur. Bu aşamada, kurumsal SEO sürecinin başında yer alan arama motoru optimizasyonu, teknikleri kurumsal web sitesinin arama motorlarının gizli kurallarını, ölçümlerini ve ağırlıklarını anlamak ve arama motoru algoritmasını kullanarak web sitenizin arama motoru sayfalarında yükselmesini sağlamak için çalışılır. Bir diğer önemli kurumsal SEO sürecinin bir parçası olan doğal link inşası, arama motorlarının algoritmasının web sitelerinin arama motoru sayfalarında yer almasını sağlamak için kullanılan bir tür online pazarlama yöntemidir. Bağlantıları doğal olarak oluşturmanın yanı sıra, ticari açıdan daha etkili olacak şekilde iş arefesine uygun ve kapsamlı içeriklerin üretimi ve dağıtımı da önemlidir. Güçlü bağlantılar ve çevrimiçi sosyal ilişkiler, arama motorları üzerinde topluluk ve etkileşimleri arttırarak web sitelerinin arama motoru sayfalarında üst sıralarda listelenmesini sağlar.

Günümüzde, marka arama motoru aracılığıyla gelen trafik eğilimlerini artırmak için şirketler de SEO, ölçülebilir çıktılar oluşturmak için dijital marketing stratejilerini kullanmaktadır. Kurumsal SEO sürecinin ölçülebilir bileşenleri, çoklu platformda web sitesinin ziyaretçi sayısı, marka bilinirliği, arama motoru aracılığıyla kullanıcıların web sitesine ve ürünlerine erişme hızı gibi dijital analitik ölçüt araçları olarak tanımlanabilir.

Kurumsal SEO Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. Web sitesinin hedef kitlesine yönelik anahtar kelime araştırması yapılması
 2. Web sitesinin kategori, ürün, hizmet ve diğer dallardaki alanlarına uygun içerik optimizasyonunun yapılması
 3. Web sitesi blog yazılarının sektörel olarak araştırılıp, web sitesi kategorilerine uygun içeriklerin hazırlanması
 4. Web sitesi site içi SEO çalışmalarına başlanması
 5. Web sitesinde eksik görülen alanların kurumsallaştırılması için takım çalışmalarındaki başarısı ve fikir önerileri
 6. Site dışı SEO çalışmaları ve süreç izlenim takip yönetmelikleri 

Kurumsal SEO Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

Günümüz dünyasında internet aleminin yaygınlaşması sektörlerin çoğunda kurumsal SEO çalışmalarının önemini artırdı. Kurumsal SEO, en kaliteli ve etkili şekilde verilen arama motoru optimizasyonu çalışmalarının başlıca ayağıdır. Kurumsal SEO çalışmalarının, internet dünyasına yönelik girişimlerin etkili olması için yapılan önemli birçok faaliyete katkısı vardır.  Kurumsal SEO çalışmaları birçok faydaya sahiptir. Öncelikle, arama motoru optimizasyonu hakkında bilgi sahibi olmak için birçok araç ve teknikten faydalanılabilir. Bu araçlar, web sitesinin aramalara göre yüksek arama sonuçlarına yerleştirilmesine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Böylelikle, web sitesinin arama sonuçlarındaki derecesini mevcut arama motoru algoritmalarının kapsamına göre belirlenebilir.

Sıralayacak olursak;

 • Marka bilinirliği 
 • Doğru hedef kitle optimizasyonu
 • Kurumsal SEO danışmanlığı
 • Markanız globalleşmesi
 • Potansiyel müşteri ihtiyaçlarına yönelik yapılan çalışmalar
 • Doğru Kullanıcı deneyimi tasarımları
 • Birçok iletişim aracından daha az maliyete sahip olması
 • Arama motorları ve sıralamalarda üst sıralarda yer almak
 • SEO ajansları rakiplerinizi inceleyerek, web sitenizi sektörel rekabete sürekleyici çalışmalar yapar.
 • Web sitesinde içerikleriniz kaliteli ve doğru URL yapılandırılması ile oluşturulur.
 • Arama motorları nezdinde web sitenizin değeri artar.
 • Doğru zamanda doğru yapılan çalışmalar web sitesi trafiğinizi arttırır.

Kurumsal SEO çalışmaları, Dijital Pazarlama stratejisini kurmak, geliştirmek veya güncellemek için kullanılan etkin ve verimli bir araçtır. Kurumsal SEO çalışmaları, web sitesinin müşteri taleplerine daha iyi cevap verebilmesini sağlar. Arama motoru optimizasyonu kullanılarak üretilen web siteleri, arama motorlarının aramada daha üst sıralara yerleşmesini sağlamaktadır. Bu durum, aranabilecek anahtar kelimelerin belirlenmesini, arama motoru optimizasyonu ile verilen hizmetin daha yüksek aramalara göre yer almasını ve markanın Dijital Pazarlama ile müşteri potansiyelinin artmasını sağlamaktadır.  Kurumsal SEO çalışmalarının yalnızca müşteri potansiyeli değil, web sitelerinin kullanılabilirliği ve arama motorlarından gelen trafiği de arttırması oldukça önemlidir. SEO çalışmalarının amacı, web sitesi için arama motorlarının arama sonuçlarının gösterilmesi ve içeriğin çevrimiçi ortamda daha fazla müşteri tarafından görüntülenmesi, kullanılabilirliğini arttırmak ve dijital pazarlama stratejilerine üst sıralarda konuma yükselmesini sağlamaktır.

Kurumsal SEO çalışmalarının yararları, müşteri taleplerine etkili cevap verme, aramalara göre yüksek arama sonuçlarına yerleştirme, dijital pazarlama stratejisinin kullanılması ve web sitesinin daha çok kullanılabilirliğini arttırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, web sitesi ile ilgili arama sonuçlarının daha üst sıralara yerleşmesini sağlayarak, müşteri potansiyelinin arttırılması, markanın dijital pazarlama ile bilinirliğinin artması ve web sitenin kullanılabilirliğinin geliştirilmesi de çalışmanın faydaları arasındadır. Kurumsal SEO çalışmalarının, web sitesinin arama sonuçlarına yerleşmesini, arama motorlarından gelen trafiğin artmasını ve müşteri potansiyelini arttırmak için çok önemli bir işlevi olduğu söylenebilir. Kurumsal SEO çalışmalarının, müşteri taleplerine etkili cevap verebilmesi ve dijital pazarlama stratejilerine daha yüksek aramalara göre yükselmesini sağlayacak etkili bir araç olduğu da ortadadır.

Kurumsal SEO Çalışmasının Farkı Nedir?

Kurumsal SEO, kurumsal sektörlerin çeşitli kurumların web sitelerini tanıtmak, arama motorlarındaki mevcut sıralamasını arttırmak ve bilinir olmak amacıyla kullanılan bir tür arama motoru optimizasyonudur. Kurumlar için SEO, müşterilerine kurumlarının ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi verebilecek, arama motorlarının görmezden geldiği yerleri arayıp bulabilecek bir araç olmanın ötesine geçer. Kurumsal SEO çalışmaları, kendi web sitelerindeki içeriği optimize etmek ve arama motorları tarafından en yüksek değerlendirmedeki web sitelerini aramak ve bulmak için çeşitli teknikler içerir.

Anahtar Kelime ve İçeriğin Önemi

Kurumsal SEO çalışmalarının temel amacı, arama motoru özelleştirmelerini mümkün olabilecek en yüksek sıralama sağlamak veya arama sonuçlarındaki mevcut sıralamayı arttırmaktır. İçeriğin önemi, arama motorlarının web sitelerindeki içeriği anlayabilmelerine bağlıdır. Arama motorları, "içerik" ifadesi kullanılarak, web sitelerinde sunulan farklı içeriklerin ne olduğunu, değerini ve önemini belirleyebilir. İçeriğin arama motorları tarafından değerlendirilmesi için, anahtar kelime ve meta etiketlerinin bilinmesi gerekir. Anahtar kelimeler, arama motorlarının arama sonuçlarında gösterilen web sitelerde arama yapılmasını sağlar. Bu aynı zamanda içeriği optimize etmek için kullanılır. Kurumsal SEO çalışmalarının bir parçası olarak, anahtar kelime seçimleri önemlidir. Anahtar kelimeler, başka web sitelerinin arama motorlarındaki mevcut sıralamalarını arttırabilecek, ancak başka web sitelerinin arama sonuçlarını azaltabilecek şekilde seçilmelidir.

Kurumsal SEO Çalışmasında Stratejik Planlama

Kurumsal SEO çalışması, iyi bir stratejik planlamanın önemli bir parçasıdır. Kurumlar için SEO, arama motorlarının görmezden geldiği yerleri arayıp bulmak için çeşitli araçların kullanılmasını gerektirir. Kurumsal SEO çalışmaları, arama motorlarının sıralamalarını arttırmak ve kurumların ürün ve hizmetleri hakkında bilgi veren web sitelerinin oluşturulmasını gerektirir. Bunu gerçekleştirmek için, arama motoru optimizasyonu kullanılarak arama motoru listelerinin optimize edilmesi, web siteleri daha çekici hale getirilmesi ve arama motoru arama sonuçlarında yükselme sağlanması önemlidir. Ayrıca, özelleştirilmiş arama sonuçları ve reklamlar gibi merkeziyetçi gösterimlerini arttırmak için arama motoru reklamcılığı da kullanılabilir.

Kurumsal SEO ile Müşteri Kitlesi Genişletmek

Kurumsal SEO çalışmalarının önemli bir boyutu da, müşteri kitlesini genişletmektir. Kurumlar, SEO çalışmaları aracılığıyla mevcut müşteri kitlesinin daha da büyümesi için arama motorlarındaki mevcut sıralamalarını arttırmalıdır. Arama motorlarının kullanıcılarının arayışına uygun olarak arama sonuçlarında yükselme sağlamaları ve arama sonuçları sıralamasını arttırmak için her türlü arama motoru optimizasyonu ve web siteleri tasarım ve tekniklerini kullanmaları çok önemlidir.

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. SEO'da SWOT Analizi Nedir?
 2. Kurumsal SEO Nedir Nasıl Yapılır?
 3. SEO Ajansı Nedir? SEO Çalışmasında Neler Yapar
 4. 2023 SEO Trendleri
 5. E-E-A-T İle Google'da Sitenizi Daha Kaliteli Hale Getirin
 6. Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?
 7. SEO Analizi Nedir Nasıl Yapılır?
 8. SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma
 9. En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları
 10. Google’ın Yeni Faydalı İçerik Güncellemesi Kaliteli içerikleri Hedefliyor

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER