Semrush ve Screaming Frog Arasındaki Fark Nedir?

Semrush ve Screaming Frog Arasındaki Fark Nedir?

Semrush ve Screaming Frog arasındaki fark nedir? SEO analizi ve dijital pazarlama söz konusu olduğunda adını sık sık duyduğumuz analiz aracı Semrush’tur.

İnternet web sitenizi daha kaliteli ve yapılandırılmış bir noktaya çıkarıp, başta Google ve diğer arama motorlarında ilk sıralara yükselmek ve Dijital Pazarlama alanında kritik bilgiler bulmak ve bu bilgileri profesyonel seviyede uygulamak istiyorsanız semrush sizin için yaratılmış ve hepsi bir arada paketiyle de ideal bir yardımcı araçtır.  Bu araç web sitenizin sizin veya sizin dışınızda yaşanan aksiyonları ayrıntılı bir biçimde karşınıza getiren ve rakip siteleri her açıdan takip etmenizi sağlayan ve Dijital Pazarlama çalışmalarınız içinde ayrıntılı bilgiler veren üst düzey takip ve analiz aracıdır.

 

Semrush ve Screaming Frog arasındaki fark nedir? Semrush’un size sunduğu raporlar şunlardır;

 • SEO
 • Sosyal medya pazarlama
 • Rakip ve rekabet oranı araştırma
 • Google ADS.
 • Halkla ilişkiler
 • İçerik pazarlama stratejisi
 • Pazarlama öngörüleri
 • Detaylı kampanya yönetimi

Sunulan bu raporları analiz ederek çok iyi veriler ortaya çıkarabilirsiniz. Elde etmiş olduğunuz veriler etkili SEO veya dijital pazarlama aksiyon planı hazırlayabilirsiniz. Bu araç size gözden kaçırdığınız hatalarınızı ve eksiklerinizi detaylı olarak raporunu hazırlar. 

Semrush ve Screaming Frog Arasındaki Fark Nedir?

Semrush aracını kullanmak için bir proje başlatmanız gerekir.  Semrush aracını günümüzde en sık stratejik Google SEO planı yapmak isteyen uzmanlar kullanmaktadır. Bu projeler web sitesinin çevrimiçi görünürlüğünü tüm yönleriyle analiz eden 12 farklı analiz aracını çalıştırmanızı sağlar. Araçtaki çalışmanızı bitirdikten sonra, durumu her bir proje aracındaki e-posta raporlarıyla, grafiklerle takip edebilirsiniz. Anahtar kelime analizi, domain analizi, semrush veritabanlarında araştırma yapmak için arama çubuğu imkânı sağlar. Projeler bölümündeki araçlarla da gerekli ayarlamaları yapar ve semrush veritabanının dışından da pazarlama verilerine ulaşabiliyorsunuz.

 

semrush ve screaming frong

Screaming Frog SEO çalışmalarının en önemli oyuncularından biridir diyebiliriz. Web sitenizle ilgili sorunları hızlı bir şekilde tanımlamanıza izin veren gelişmiş ve en güvenilir SEO araçlarındandır. Arama motorundaki web sayfalarını taraması gibi, screaming frog da web sitesinin resimlerini, CSS’sini, backlinklerini ve içeriğini buna benzer birçok şeyi masaüstü uygulaması olarak taramaktadır. Kısacası bir arama motorunun yaptığı gibi web sitesini tarar ortaya çıkan SEO sorunları ortaya çıkarır. Böylece, SEO uzmanlarına ve site sahiplerine yenilenen sayfalar, eksik meta veriler, kötü yönlendirmeler, ve SERP’deki sıralamaları iyileştirmek için daha yararlı bilgiler verir.

Screaming Frog’un taradığı veriler şunlardır;

 • CSS
 • Resimler
 • JavaScript
 • Dahili ve harici bağlantılar
 • SWF
 • Paginitaion yani numaralandırılmış sayfalar
 • Hreflang etiketi
 • AMP
 • Başlangıç klasörünün dışındaki bağlantılar
 • Tüm alt alanlar
 • XML site haritaları
 • Dahili ya da harici nofollow
 • XML site haritaları
 • Robots.txt

Screaming Frog site denetimi yaparken isteyebileceğiniz her şeyi sizin karşınıza çıkarır. Çıkan sonuçlar sitenizi geliştirmenize ve nitelikli performansa izin verir. Screaming Frog’u yükledikten sonra uygulamanın menüsünde bulunan öğeleri çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Menü şu şekildedir.

Tarama raporlarını kaydetmenize izin verir ve ayarları içerir. Bu raporları kaydedebilirsiniz. Şayet kaydetmediyseniz menüden en son altı rapora ulaşabilirsiniz. SEO taramanızı File düğmesinden planlayabilirsiniz.

Tarama ayarlarını Spider seçeneğiyle yapar. Buraya tıklayarak aracın taranmasını istediğiniz içeriği ve verileri özelleştirmenizi sağlar.

Verileri hızlı bir bircimde dışa aktarmanızı sağlar 401 gibi bağlantı metin, bağlantılar ve resimler…vb. ayrıntıları yanıt kodlarıyla dışa aktarır.

Raporlar demektir. Taramayı rapor olarak indirir.

: Bir site haritası oluşturmanızı sağlar.

Screamign Frog, veri tabanı modunda tarama yapmanızı önerir ve bunun içinde SSD kullanmanızı ister. En verimli tarama desteklerini sağlar. Eğer, bir SSD’ye yatırım yapamıyorsanız temalar için kullanılan belleği şu şekilde ayarlayabilirsiniz; Configuration>System>Memory

 

Semrush Ne Gibi Özelliklere Sahiptir?

Semrush, arama motoru sıralama sonuçlarının artırılması, E-ticaret ve reklamcılık araçları, ziyaretçi analizi, anahtar kelime araştırması, web sitesinin durumu, Semrush tarafından sağlanan çözümler ve daha fazlası için bir dizi özelliğe sahiptir.

Screaming Frog Nasıl Çalışır?

Screaming Frog, bir web sitesinin arama motoru tarafından taranmasını analiz eder ve ortaya çıkan kullanıcı deneyimini geliştirme sayfalarını saptar. Ayrıca, Screaming Frog ayrıca örnekleme yaparak web sitenin tüm linklerinin, başlıklarının, anahtar kelimelerinin ve meta açıklamalarının arama motoru arama sonuçlarını etkileyecek şekilde düzenlenip düzenlenmediğini de değerlendirebilir.

Semrush ve Screaming Frog Arasındaki Fark Hangisidir?

Fark olarak, Semrush SEO araçları kullanılarak web sitesinin SEO alanındaki çalışmalarını daha yüksek düzeylere çıkarmak için kullanılırken, Screaming Frog bir arama motoru arama motoru optimizasyon aracıdır ve bir web sitesinin arama motoru arama sonuçlarını arttırmak için kullanılır.

Semrush ve Screaming Frog Eş Zamanlı Olarak Kullanılabilir mi?

Evet, Semrush ve Screaming Frog eş zamanlı olarak kullanılabilir. Semrush'dan elde edilen arama motoru sıralama sonuçlarına ilişkin veriler Screaming Frog'a verilerek web sitesinin arama motoru arama sonuçlarının daha fazla iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Screaming Frog Neye İyi Gelir?

Screaming Frog SEO çalışmalarındaki sorunlarını denetleyerek site içi SEO çalıştırmalarını iyileştirmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra SEO web sitesi SEO aracıdır. Web sitelerinin tasarlanmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir web istatistik ve web arama araçları içerisindedir. Screaming Frog, Kullanıcı deneyimi optimize etmek ve arama motoru performansını artırmak için web sitenizin içeriğini, tasarımını ve bağlantılarını düzenlemek için faydalı araçlar içerir. Araçlar arasında, sayfa ölçeklerini, bağlantıları, sayfaları güncellemek ve web sayfalarını kolayca tarayıcıdan takip etmek dahil olmak üzere, uygulamalar mevcuttur. Screaming Frog da, arama motoru optimizasyonu ve etkinlik takibi için kullanışlı özellikler sunar.

 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. SEO'da SWOT Analizi Nedir?
 2. Kurumsal SEO Nedir Nasıl Yapılır?
 3. SEO Ajansı Nedir? SEO Çalışmasında Neler Yapar
 4. 2023 SEO Trendleri
 5. E-E-A-T İle Google'da Sitenizi Daha Kaliteli Hale Getirin
 6. Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?
 7. SEO Analizi Nedir Nasıl Yapılır?
 8. SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma
 9. En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları
 10. Google’ın Yeni Faydalı İçerik Güncellemesi Kaliteli içerikleri Hedefliyor

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER