Dijital Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?

Dijital Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?

Markalaşma stratejisi herhangi bir şirketin ürün, hizmet, fiyat, loğo, yazı, amblem biçimi aracılığı ile marka bilinirliğin arttırarak sektörde trend olmasını rakipleri ile karşılaştırıldığında güvenilir olmayı sağlar.

Genel olarak markalaşmayı ele aldığımız zaman ürün ve hizmeti temsil eden markanın piyasa şartlarında analizlerinin yapıldığı genel olarak incelendiği süreçleri temsil eder. Herhangi bir hareket planlaması pazarlama stratejisinde ihtiyaçlara yönelik satın alma duygusunu kullanıcı niyeti ile etkilemektedir. Özetle satın alma işlemindeki popülerlik ve güven duygusu markalaşma değeri yansıtır. 

Dijital Markalaşma Nedir?

Dijital markalaşma, markanın toplumda yarattığı algıyı, kullandıkları dijital kaynakları kullanarak oluşturmak için dijital mecraları kullanarak kişisel ve ticari amaçlı etkileşimleri kullanma sürecidir. Dijital markalaşmada maka olacak web sitesi, ürün veya hizmet dalları, logo, ürün gibi varlıklar internet ortamında popüler hale getirelerek sektörel olarak bilinirliğinin arttırılması sektörde isim yapması dijital markalaşmayı temsil eder. 

Dijital Markalaşma Nasıl Yapılır? 

Dijital marka yaratmak ve büyütmek artık önemli bir pazarlamacı olmak için zorunlu olan Dijital Pazarlama stratejileri içerisindedir. Geleneksel pazarlama metotlarının baskısı altında, çevrimiçi olarak markanızın bilinirliğini arttırmanız  ve onu kökleştirmeniz gerekiyor.

Dijital markalaşma süreci kapsamlı bir yaklaşımı içerirken, markalaşma için yapmanız gereken 8 adım

 • İlk adım bilinen şeyleri anlamak olmalıdır. Bu markanın ek olarak, tüketici davranışının farkındalığı ve özelliği, genel özellikleri, geleneksel pazarlama kanalları ve kapsama ve kavram oranlarını belirlemektir
 • Analiz sonucundan sonra, markanızın mevcut durumu hayal etmeye başlayın. Bu mevcut markanın hedef pazara hitap etme biçimi ve etki alanının genel görüntüsüne bakın.Dijital varlığınız web siteniz veya pazar yerlerindeki varlığınızı harekete geçiriyor mu? nasıl bir imaj izlemeliyim? marka çalışmamı en iyi ortaya çıkaran özellikler nelerdir? nasıl bir logo çalışması yapmalıyım? gibi soruları kendinize sorup, dijitaldeki markalaşma sürecinin ikinci adımında kafanızdaki görseli ve marka ışıltısını hissedin. 
 • Kafa karışıklıklarını gidermek için bir strateji geliştirin. Bu, markanızı yeniden tasarlayıp nasıl bir marka olacağını ve hedef pazara ulaşmanın nasıl bir yol izleyeceğinizi kapsayacak daha değerli ve isabetli çözümler ortaya koymak için öğrenmektir.
 • İşinizi kolaylaştırmak için etkili teknikler kullanın. Sosyal etkileşim, dijital pazar yerleri, çevrimiçi e- ticaret ve hatta çevrimiçi videolar gibi farklı altyapıların kullanımı dijital markalaşma girişimlerinizi hızlandırmak için mükemmel seçeneklerdir.
 • Müşterilerinizi hedefleyin ve odaklanın. Teknolojinin gücünü tüketici anlayışının derinlemesine anlamak ve onlara özel çözümler sunmak için mükemmel bir aracı sağlamaktadır.
 • Çevrimiçi web sayfanızın Dijital Pazarlama araçları ile sağlamlaşmasını sağlayın. Blog yazarlığı, yorumları yönetmek ve bu iletişim kanalları aracılığı ve sosyal medya ile markanızın varlığına yönelik çalışmalar başlatın. 
 • Pazarlama faaliyetlerinizin performansını ölçmek ve raporlamak gerekir. Kampanya faaliyetlerinizi analiz ederek nasıl Ek bir talep üretmeye yardımcı olduğunu figür edebilirsiniz.
 • Uygulamaya özellikler eklemek. Kamuoyu ekosistemini etkilemek için, tüm markalara sahip olan kullanıcıya özgü çözümler ve deneyimler üretmeye devam ederek dijital markanızı dijital pazarlama ve PR çalışmaları ile güçlendirin.

Dijital markalaşma, markanın, tüketiciyle ve organizasyonla ilişki kurmak için kullanılan çevrimiçi araçlardan ve dijital kanallardan faydalanan ulaşım mekanizmalarıdır. Marka algısını arttırmak için uygulanan aktarmaların performansı, potansiyelinin en iyi şekilde harekete geçirilmesi için yaratılan tüm dijital iletişim araçlarının efektif olmasını gerektirir. Bu araçlar kullanılarak organizasyon, çekişmeli ortama ve yenilenen pazarlama stratejileriyle birleştirildiğinde, efektif bir dijital marka oluşturulmuş ve büyütülmüş olur. Böylelikle, verilerin stratejik kullanılıp öngörülene hareket etmesini sağlamak, başarılı bir dijital marklaşma programının unsurlarından biri olur.

Dijitalde Markalaşma Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren her şirket ve üreticiler için marka bilinirliği ürün veya hizmet kapsamında önem arz eder. Başta Google olmak üzere arama motorlarında markalaşmak demek ürün veya hizmetlerin her geçen gün daha da artmasını temsil eder. Dijitalde yer alan her şirket için markalaşma arama motorları algoritmasında da bilinirlik oluşturur. Arama motoru optimizasyonu SEO, Google Ads, sosyal medya gibi mecralar dijital pazarda markalaşma oluşturmak için yapılan çalışmalarda rol oynar. Marka bilinirliği yüksek olan herhangi bir ürün veya hizmet için Google algoritmaları da trend olan markaları ön plana çıkarmaktadır. 

Dijitalde markalaşma ile herhangi bir markayı diğer markalardan ayıran özellikleri ve kimliği hedefler doğrultusunda aktif olarak tüm Dünyaya entegre edebilirsiniz. Herhangi bir ürün ve hizmet dalı popülerleştiği zaman Google alışveriş reklamlarında marka bilinirliği sayesinde üst sıralarda yer alırken aynı durum SEO çalışmaları içinde önem arz eder. Çok popüler olan ürün veya hizmeti arama motorları da aranma hacminden dolayı marka bilinirliği olan ürün veya hizmeti Google nezdinde popüler hale getirir. 

Dijital Marka Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

 1. İsim Seçimi: Markanın ismi, kurumsal imajının oluşturulmasında önemli bir faktördür. İsmi benzersiz ve akılda kalıcı olmalı ve mümkün olduğunca basit olmalıdır. İsmi, markanın ürünlerinin, hizmetlerinin veya ürün kategorilerinin içerikleriyle örtüşmelidir.
 2. Logo Tasarımı: Logo, markaya isim vermeye kıyasla çok daha büyük uzun vadeli bir etki oluşturdukları için özel olarak tasarlanmalıdır. Logonun renkleri, şekli ve aksesuarları kurumsal renkleri ve kimliği tam olarak yansıtması gerekir. Logonuzun, insanların markanız hakkındaki ilk izlenimini belirleyerek birbirinden ayrılmaz parçalar oluşturması gerekir.
 3. Marka Sloganı: Markanıza ilham veren ve müşterileri ile ilişkilerinizi kuvvetlendirecek bir sloganınız olmalıdır. Sloganlar, markanızın ürünlerinizin ve hizmetlerinizin özelliklerini vurgulamalıdır.
 4. Markanın Tanımı: Markanızın misyonunu ve vizyonunu içeren bir marka tanımınızın olması gerekir. Bu tanım, markanızın ürünlerinin, hizmetlerinin veya yemeklerinin kim olduğunu ve ne yapacağını açık bir şekilde yansıtmalıdır.
 5. İçerik Oluşturma: Bir marka oluşturmak, yaşayan bir canlı gibi korunması gereken bir süreçtir ve markanızın güncel kalmasını sağlamak adına sürekli olarak içerik üretmek zorundasınız. Markanızın bloglarını, sosyal medya mecralarını ve diğer mecralarını kullanarak size benzersiz ve değerli içerik sağlamalısınız.
 6. İnaç Gücü: Markanızın pişmanlık ve inaç gücünü göstermek için özel promosyonlar ve kampanyalar düzenlemelisiniz. Müşterilerinizi, markanız hakkında pozitif düşüncelere yönelttikleri için ödüllendirmeniz gerekebilir.
 7. Uygulamalar: Müşterilerinize kolaylık sağlamak adına markanızın mobil ve web uygulamalarının olması şarttır. Uygulamalar sayesinde, müşterileriniz markanızın sunmuş olduğu ürünleri ve hizmetleri hızlı bir şekilde erişebilir.
 8. Pazarlama Stratejisi: Markanızın hedeflerine ulaşması için, pazarlama stratejisinin planlanarak geliştirilmesi gerektiğini unutmayın. Pazarlama stratejiniz, markanızın doğru şekilde algılanması ve hedef kitlelerine ulaşması için gereklidir.
 9. Markanızın başarısını sağlamak için dengeye dikkat edilmelidir. Markanıza olan ilgiyi canlı tutmak, müşterilerinize değerli ürünler ve hizmetler sunmak, geçerli tüketici davranışlarını bilmek ve üretken olmak gereklidir.
   

Markalaşma Kavramı Nedir?

Markalaşma herhangi bir ürünün farklılaştırılmış düşünce topluluğunda fikir pazarlaması iletişimini doğru bir şekilde iletmektir. Bu süreç marklaşma istenen ürün veya hizmette reklam çalışmaları, PR, doğrudan pazarlama stratejileri, İletişim stratejisi mail pazarlama, fuar, yeni medya ve basın gibi yazılarda potansiyel müşterilerin zihnine yerleştirme süreçlerinden oluşur. 

Markalaşmanın Önemi Nedir?

Markalaşma günümüz tüketicilerinde ulaşılması istenen ürün veya hizmetlerin marka bilinirliğini arttırma da daha kalıcı ve sadık müşteriler edinmede önemli bir rol oynamaktadır. Marka bilinirliğini arttırmak, daha geniş kitlelere ulaşmayı sağlamakla beraber tüketicilere güven veren davranış biçimlerini ortaya çıkarır.  Dijital markalar, bugünün çevrimiçi pazarlama platformunda kilit bir rol oynamaya başladı. Artık herkesin satış başarısını geliştirmek ve müşterilerine hitap etmek için kendi markalarını oluşturdukları ve büyüttükleri bir çağı yaşıyoruz. Ticari işletmelerin müşteri kitlesini etkilemek için kendi dijital markaları yaratmalarının birçok nedeni var. Öncelikle, ticari işletmeler, farklı ve özgün bir "ses" yakalamak istemektedir. Bu, müşterilerine yaratacakları farklı benzersiz deneyim ile bağlantılıdır. Dijital markalar, müşterilerin ne aradıklarını ve ne aldıklarının tümünü görebilecekleri bir ortam oluşturur.

Dijital markalaşma, ticari işletmelerin müşterileriyle iletişim kurmasını sağlamak için de kullan etkili pazarlama araçları içerisindedir. Müşteriler, marka tarafından kendi çevrimiçi platformları üzerinden sunduğu tüm ürünler ve hizmetleri takip edebilir. Böylece, ticari işletmeler, potansiyel müşterilerinin müşteri sadakati ve marka sadakatını geliştirmeyi de sağlayabilir. Dijital marka, şirketlerin pazarlama kampanyalarının etkinliğini artırmada da önemlidir. Şirketler, çeşitli sosyal medya platformlarını kullanarak dijital markalarını çoğaltabilir ve böylece potansiyel müşterilere ulaşmanın en hızlı ve etkili yolu olan dijital kanallara ve farklı hedef kitlelere daha kısa sürede ulaşmanıza olanak sağlar. 

 

Markalaşma Nasıl Yapılır?

Markalaşma terimi konumlandırmak için günümüzde birçok farklı tanım mevcuttur. Sektörel olarak değişmek ile beraber görsel, kimlik lokalize fiyat gibi unsurlar baz alınarak markalaşma oluşturulabilir. Bunların hepsinin temelinde tüketicide edineceğiniz imaj ana fikri temsil eder. Günümüzde markalaşma oluşturmak için birbirinden farklı mecralar sürekli olarak gmail ve mesaj gibi iletişim yolu ile markalarının yeniliklerinden bahsediyor. Tüketici olarak bağ kurduğumuz veya duygu yolu deneyim yaşadığımızı hissettiren tek şey markalar oluyor. 

Markalaşma için yapmanız gereken ilk şey popüler olmasını istediğiniz markanızın logosunu tasarımlarını sizi nasıl temsil ettiğini, tüketicide hissettirmek istediklerinize karar vermektedir. Markalaşma oluşturmak detaylı bir SEO çalışma yapmak kadar zordur. Bu yüzden markalaşmak istediğiniz alanda rakiplerinizi sektörü ve en önemlisi tüketici ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak rakiplerinizden farkınızı marka gücünüz ile ortaya koymalısınız. 

 

neden markalaşma yapılır?

 

Neden Markalaşma Yapılır?

Sektördeki müşterilerinizin markanızı algılaması ve şirketin başarısını doğrudan etkilemektedir. Markalaşma herhangi bir şirkette sunulan hizmetler ve ürünle birlikte bilinirliğe imza atarak tüketici davranışlarını etkilemektedir. Tüketiciler marka bilinirliği arttığı zaman ürün veya hizmeti satın alırken düşünmeden daha rahat davranış biçimi ile harekete geçer. 

 

Dijital Markalaşma İçin Yapılması Gereken Çalışmalar

 • SEO
 • Google Ads
 • Website Tasarımı
 • Logo
 • Marka Mesajı
 • Sosyal MedyA
 • Influencer Marketing
 • Ücretli Dijital Reklamcılık Yöntemi
 • Afiş Tasarımı
 • Billboard Tasarımı
 • Yeni Medya ve Haber
 • Pr Hizmetler

Dijital Markalaşma Nasıl Olmalı?

Marka sahipleri, güvenilirliklerini kanıtlamak ve markalarının değerini arttırmak için dijital mecralarda etkin bir varlık oluşturmaya çalışmalıdır. Güçlü bir dijital markalaşma stratejisi kullanılmalıdır ve sosyal medya performansı, etkili web sayfaları ve mobil uygulamalar gibi platformları kullanarak müşterilerin markaya olan ilgisini koruyucu olarak artırılmalıdır.  Dijital markalaşma stratejisi geliştirmek ve ilk adımı atmak için, belli kurallara bağlı kalmaya özen gösterin. Dijital mecralarda markanızın mevcudiyetini ayrıcalıklı ve benzersiz tutmak için, bireysel kullanıcılarınızın gereksinimlerine, farklılaşmanıza ve stratejinize odaklanmalısınız.

Ayrıca, kullanıcılarınızın farkına eklenecek değerlerden memnun kalmasını sağlayacak özellikleri seçin. Müşterilerinizi yalnızca hizmet ve ürünlerinize ulaştırmakla kalmayacak; aynı zamanda müşteri sadakatini artırmak, alışveriş deneyimini geliştirmek ve markanız için bir büyük birleşim oluşturmak amacıyla sosyal sorumluluk projelerinden ve etkinliklerinden faydalanma imkanı da sunmanız gerekir. Bir dijital marka oluştururken, kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özel çözümler geliştirmek, dijital iletişim kanalları aracılığıyla mesajlar yayınlamak ve içeriğinizi kontrol etmek gibi çeşitli araç ve teknikler kullanmayı da unutmamalısınız.

Dijital Markalaşmanın Avantajları Nelerdir?

Dijital markalaşma, markaların sağlam bir pazarlama kampanyasında olmalarını ve müşterilerinin onlara sadık kalmalarını sağlar. Dijital ortamda aynı zamanda etkili bir müşteri ilişkileri oluşturmaya olanak sağlar. Ayrıca, dijital mecralarda markaların mevcut ve potansiyel müşterilerine hitap etmelerini ve marka bilinirliğini artırmalarını sağlar.

Dijital Markalaşmanın Dezavantajları Nelerdir?

Markalar dijital medya platformlarının çok hızlı bir şekilde değiştiğini ve değişiklikleri takip etmek için zaman harcaması gerektiğini anlamalıdır. Aynı zamanda, dijital mecralarda markanın zarar göreceği durumlara karşı koruma yöntemleri kullanmak gerekir. Dijital markalaşma çalışmalarını gerçekleştirirken markanızı yönetecek iişinde profesyonel ekip ile çalışmak size avantaj kazandırırken, stratejik ve planlamalı ilerlememek size dezavantaj sağlar. 

Nasıl Başarılı bir Dijital Markalaşma Stratejisi Oluşturabilirim?

Birinci olarak, markanın hedef kitle ve hedef müşterileri belirlenmelidir. Sonra, bir dijital markalaşma stratejisi oluşturmak için çok platformlu ve kanıtlanmış araçlar seçilmelidir. Markaya özel ve kaliteli içerik üretilmeli, hedeflenen kitlelere ölçülebilir şekilde ulaşılmalı ve müşterilerin çekim alanlarının anlaşılması için doğru veri ve analizler kullanılmalıdır.

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. E-Ticaret Siteleri İçin Blog İçerik Strajesi Nasıl Oluşturulur?
 2. E - Marketing Pazarlama Nedir?
 3. Dijital Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?
 4. Dijital İçerik Üretirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 5. Landing Page Nedir? Nasıl Kullanılır?
 6. Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?
 7. Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?
 8. İçerik Pazarlama Ajansı Nedir?
 9. Dijital Pazarlama Hizmetleri Nelerdir?
 10. E-ticarette Zarar Kar Hesaplama

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER