E-Ticaret Siteleri İçin Blog İçerik Strajesi Nasıl Oluşturulur?

E-Ticaret Siteleri İçin Blog İçerik Strajesi Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret işlemlerinin bugünkü odak noktalarından biri olarak, işletmenizin web sitesini açmak ve başarılı bir e-ticaret işletmesi oluşturmak için bir blog oluşturmak çok önemlidir.

Bloglar E-ticaret işletmenizin görünürlüğünü artırmak, potansiyel müşterileri ile iletişim kurmaya yardım etmek ve müşteri duyarlılığını artırmak için kurumsal marka ve kimlik çalışmalarında önem arz etmektedir. E-ticaret sitelerinize açacağınız blog siteleri ile marka kimliğinizi geliştirip SEO çalışmalarında yüksek performans elde edebilirsiniz. 

E-Ticaret Sitelerine Blog Açmanın SEO’ya Etkileri 

Bloglar bir e-ticaret sitenin işlevini arttırmaya yardımcı olmak için köklü bir içerik stratejisi oluşturmanın ana avantajını sağlar. Bir e-ticaret blogu temel olarak üç amaca hizmet eder; web sayfalarınızın arama motoru optimizasyonunu geliştirmek için tanıtım, web sitesinin arama sonuçlarında gösterilmesini sağlamak için özel içerik oluşturmak ve müşterileri ve müşteri potansiyelini çekmek için deneyimlerinizi paylaşmak. Bu üç madde hem e-ticaret sitenizdeki kategorileri hemde kategorilere ilgisi olan hedef kitle optimizasyonu aramalarında bulunur olmanızı sağlayacaktır. 

Başarılı bir e-ticaret blogu için, web sitesi ziyaretçilerinin okuyan, tartışan ve var olan ürünler hakkında paylaşımlar da dahil olmak üzere çeşitli faydalı makalelerle desteklenen bir e-ticaret blog içeriği oluşturmanız önemlidir. Ayrıca, metinlerinizi kısa ve öz olmasına dikkat edin, çünkü kullanıcıların çoğu dikkatini tam olarak cevap alabildiği içeriklere verir. Bu yüzden e-ticaret sitesi için oluşturan blog içeriklerinde kullanıcıların merak ettiği dikkatini çekecek içeriklere yer vermek web sitesine aynı zamanda ziyaretçi kazandıracak adımlar içerisindedir.

Müşterilerin özellikle alışveriş deneyimlerini arama motorlarına sormaya başladıklarından beri, gösterişli ürün tanıtımlarının sadece bir özelliği olduğu web sitenizin içeriğinin, ürünleri tanımlamaktan çok daha fazlasına çok önem verilmesi gerekir. Örneğin, müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizin hangi alanlarda fayda sağladığını gösteren özel araştırmalar, işletmeniz tarafından sunulan servisleri daha iyi anlayabilmeleri için özelliklerini anlatan incelemeler, sektördeki diğer işletmeler hakkında yorumlar veya tavsiyeler, e-ticaret sektöründe meydana gelen değişiklikleri kullanıcılarınıza aktarmak için konferanslar veya olaylar hakkında güncellemeler gibi birçok özelliğe sahip olması gerekir. Bir e-ticaret sitesi için özelleştirme ve kullanıcı yorumlarının olduğu detaylar, basit ve kullanabilir kategoriler, site hızı ve açılış sayfasının önemi kullanıcı deneyimini etkileyen faktörler içerisindedir.

 

e-ticaret sitesi blog oluşturma stratejisi

 
 

E-Ticaret Sitesine Açılan Blog Sayfalarının Avantajı

 1. Organik trafik artışı
 2. Marka bilinirliği
 3. Potansiyel müşterilere ulaşma hızı
 4. SERP görünümünde daha fazla anahtar kelimede çıkma olanağı
 5. SEO çalışmalarındaki görünürlük artışı
 6. Doğal Backlink çalışmaları
 7. Destekleyici içerik planlaması
 8. Site içi link çalışmaları
 9. Kullanıcı deneyimi performansı
 10. E-ticaret sitesinin Google nezdinde güncel olmasını sağlamak

Bir e-ticaret blog içeriği, haber süreçleri, ürün mağazaları, sosyal medya mesajları, promosyonlar ve ürün tavsiyeleri oluşturmak için etkileyici içerikler oluşturmak için önemlidir. Aynı şekilde, müşterilerinizi tutmak ve ürün yelpazenizi artırmak için yeni kampanyalarınızı, kupon çeklerinizi ve uygun fiyatlı ürünlerinizi tanıtmak için bir ürün sayfası oluşturmak da önemlidir.  E-ticaret blogu oluşturmak için, düzenli aralıklarla güncellemeler yapmak Google arama motoru ve diğer arama motoru bilinirliği açışından önem arz faktörler içerisindedir. Bazı firmalar, haftalık veya eğer varsa daha sık güncellemeler yapmayı tercih ederler.

Bununla birlikte, aralık arasındaki güncellemeleri sık tutmak önemlidir, çünkü sıklıkla güncellenen veriler müşterilere güven verir. Bunun yanı sıra web sitesinin güncelliği ile e-ticaret sitesinden ürün satın almak isteyen kullanıcılar arasında blog içerikler oluşturarak bag kurabilirsiniz. Genel olarak, başarılı bir e-ticaret blogu için, çeşitli konularda içerikler ve güncellemeler oluşturmak, potansiyel müşterilerinizi alışverişe teşvik etmek ve uygun fiyatlı ürünlerinizi tanımlamak ve pazarlama fırsatlarınızı en iyi şekilde kullanmak için önemli bir içerik stratejisi oluşturmak e-ticaret siteleri avantaj sağlayan, SEO çalışmalarında başarı getiren teknik çalışmalar içerisindedir. 

Blog Sayfaları Oluşturmanın İçerik Pazarlaması Açısından Faydaları

E-ticaret siteleri B2B, B2C, C2C modeller ile günümüzde popülerliğini arttırmak da olan, inter üzerinden ürün satışının yapılmasına olanak sağlayan web siteleridir. Normal hizmet  kategorilerine göre, birbirinden farklı kategori ve markaların yer aldığı topluluğu bir çatı altına toplayan, potansiyel müşterilerle bağ kurmayı sağlayan mükemmel yol olabilir. Sahip olduğunuz e-ticaret sitesinde kategori bazlı hedef kitle optimizasyonu oluşturup, bu hedefler doğrultusunda blog içerikleri oluşturarak içerik pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.  E-ticaret sitesindeki kategori ve hedef kitleye uygun iyi yazılmış Kullanıcı deneyimi ön planda tutulan içerik sağlamak, yayınladığınız blog içerikler ile e-ticaret sektöründeki rakipleriniz ile anahtar kelime planlamasında daha iyi otoriteye sahip olmanıza olanak sağlar. Blog sayfaları oluşturarak çevrimiçi trafik elde etmenizi, dönüşüm oranlarını ve satış stratejileri geliştirmenizi, müşterileriniz ile daha yakından bağ kurarak e-ticaret sektöründeki rakiplerinizden farkılılaşmanıza olanak sağlar. 

E-ticaret siteleri yönetimi ve pazarlamasında sosyal medya pazarlaması, reklam stratejileri, kuponlar, indirim başlıkları, indirim alanı reklamları e-ticaret sitelerinin büyümesi ve dikkat çekmesi için kullanılan trend olan yöntemler içerisindedir. Stratejik olarak satış pazarlama algoritmasında doğru olsa da blog oluşturarak SEO çalışmalarına katkı sağlamak, marka bilinirliği ve her kategori için SERP görünümünü yakalamak oluşturulan kategori açıklamaları ve blog yazılarında daha büyük başarı yakalamanıza olanak sağlar. Blog sitesi olmayan e-ticaret siteleri sadece kategori ve ürün bazlı arama sonuçlarında yer alırken, blog sitesine sahip e-ticaret siteleri arama sonuçlarında farklı kategori ve hedef kitlelerde yer alır. Ne kadar çok kullanıcıya erişim sağlanıyor ise e-ticaret sitesinin bilinirliği ve görünümü pazardaki kitlelere ulaşımı için olanak sağlayan unsurlar içerisindedir. 

Marka Bilinirliğinin Oluşmasına Olanak Sağlar

Marka bilinirliği çalışmaları günümüzde SEO çalışmaları kadar etkili olan, her web sitesinin bilinirliği ve sektördeki yeri için önemlidir.  Blog sayfalarının marka bilinirliği oluşturmada içerik pazarlaması yaparken, içerikleri markaya göre düzenleyip, makale düzenlemelerini site içi SEO çalışmaları ile güçlendirerek markanın trend olmasını sağlayabilirsiniz. Marka bilinirliği ile güçlü bir hedef kitle elde edip, ürün ve hizmetlerinize olan ilgiyi iki katına çıkarabilirsiniz. Mutlu müşteri deneyimi ve marka bilinirliği çalışmalarını doğru optimizasyon çalışmaları ile düzenleyip, markanızı uzun soluklu Google arama motorları sayfasında kalıcı hale getirebilirsiniz. 

Kategorilerinize Uygun Hedef Kitleleri Tespit Edin

E-ticaret sitesi için doğru hedefleme ve pazardaki kitle hedeflemeleri sadece Google Ads reklam çalışmalarında değil, SEO çalışmalarında da önem arz eder. Dijital Pazarlama alanlarında yapılan çalışmaların neredeyse hepsinde doğru hedef kitle seçimi önemlidir. 

E-ticaret Sitesi İçin Hedef Kitle Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • E-ticaret sitesinin kurulum amacı
 • E-ticaret sitesindeki satış hedefi
 • E-ticaret sitesindeki kategori sayısı
 • E-ticaret sitesinde yer alan ürün çeşitleri
 • E-ticaret sitesindeki reklam alanları
 • E-ticaret sitesinde yer alan kullanıcı yorumları
 • E -ticaret sitesi satışlarından elde etmek istediğiniz dönüşüm sayısı

E-ticaret sitesinde yer alan ürün bazlı bloglar ile satış oranınızı kısa sürede etki edecek stratejik planlamalar ile sektördeki yerinizi daha üst sıralara taşıyabilirsiniz. Kategori bazlı SEO çalışmaları etkilidir, Fakat kategori kadar kategori içerisindeki ürün sayısıda kullanıcılar için önem arz eder. Bu yüzden hedef kitle optimizasyonunda ilk yapmanız gereken işlem elinizdeki hali hazırda olan verileri toplamak. Örneğin aydınlatma kategorisinin e-ticaret sitelerinde lideri olmak istiyorsunuz. Ancak aydınlatma kategorisine yönelik herhangi bir mağaza veya satıcı yok böyle bir durumda sizler ne kadar doğru blog sitesi ve içerik planlaması yapsanızda içerisinde ürün bulunmayan kategorilerin değeri Google arama motorları nezdinde değersiz olarak görünür. 

Rakip Analizlerinde Ön Plana Çıkın

Bu yüzden hedef kitle seçmeden önce kategorilerinizin içerisindeki ürün optimizasyonlarını dikkatli bir biçimde seçip, kategoride yer alan dolu ürünlerin yer aldığı hedef kitleye atıfta bulunmak, başarılı blog içerikleri ile desteklenmelidir. Kullanıcılar sayfanıza geldiği zaman, boş sayfa veya olmayan ürün grubuna tanıklık ettiği zaman muhtemelen bu ürün zaten bu sitede yok ama yazmışlar gibi düşüncelere kapılıp, farklı kategorilerde ön plana çıktığınız zaman birdaha web sitenizi ziyaret etmek istemeyebilirler. Bu yüzden e-ticaret sitesinde var olan dolu olan kategorilere yönelik yapılan araştırmalar ve oluşturulan hedef kitle blog yazıları e-ticaret sitenizi rakiplerinize kıyasla ön planda tutacak işlemler içerisindedir. 

E-Ticaret Siteleri İçin Blog Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret siteleri için blog stratejisi oluşturmanın ilk adımı kullanıcı deneyimidir. Doğru blog içerik stratejileri oluşturmak için öncelikle blog sayfalarınızın kategori bazlı yol haritasını çizmeye başlayabilirsiniz. Rakiplerinizin sayfasına girerek blog içerik mevcut ise orada popüler olan konu başlıklarında sizlerinde blog sayfaları oluşturup, web sitenize trafik çekmeniz mümkün. 

Her kategoride her zaman popüler olan ve doğu hedef kitle optimizasyonunun yer aldığı ürünler mevcuttur. Google Merchant Center, Google Trendler, Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi SEO araçlarından yardım alarak oluşturmak istediğiniz blog içerikleri ve anahtar kelimelere yönelik aranma hacmi popülaritesini dikkate alarak araştırmalarınız sonucunda doğru blog içerikleri oluşturup, potansiyel müşteri ve organik trafik akışı sağlayabilirsiniz. 

E-ticaret siteleri blog stratejileri için düzen ve konu takibi de oldukça önem arz eden teknik SEO çalışmalarını kapsayan ilkeler içerisindedir. Bu nedenle blog içeriklerinizi yayınladıktan sonra aynı kategorideki farklı blog içerikleri kopya metin oluşturulmaması için takip şarttır.  Kategorilere ve ürünlere yönelik yapacağınız SEO çalışmalarında içerik düzenlemesi ve güncellemesinin de aktif olması Google SEO çalışmalarında web sitenizin değerini arttıran konular içerisindedir. E-ticaret siteleri blog stratejileri için; düzen ve haftalık çalışmalar organik web sitesi ziyaretçi sayılarını arttıran, marka bilinirliğini vurgulayan, SEO çalışmalarında başarı getiren planlamalar içerisindedir. 

E-Ticaret Sitesi Kullanmanın Avantajları

E-ticaret, her geçen gün çeşitli nedenlerden ötürü dünya çapında popüler hale geliyor. Müşteriler alışveriş yapmak ve ürünleri satın almak için çevrimiçi yerlerin tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri, çevrimiçi alışverişin kullanıcıya konforu ve esnekliği sunmasıdır. E-ticaret sitesi kullanmak pek çok avantaj sunuyor.

 • Karşı taraflı güven ilişkisinin pekiştirilmesi
 • Kolay iade
 • Kapıda ödeme
 • Kredi kartı ve banka kartı seçenekleri
 • Değişim fırsatları
 • Kullanıcı yorumları
 • Müşteri değerlendirmeleri
 • Kargo Seçenekleri

E-ticaret sitesi, kullanıcıların kendilerini potansiyel alıcı olarak tanımlayabilmelerine ve çevrimiçi olabilmelerine olanak sağlar. Çeşitli ürünleri seçerek online alışveriş yaparken, kullanıcılar normal mağazalarda gördükleri ürünlerden çok daha fazlasına erişebilirler. Ayrıca, müşteriler, ürün seçenekleri hakkında daha fazla ayrıntıyı online görerek seçimlerini daha kolay yapabilirler. Online görme ve başka kullanıcıların ürün ile ilgili değerlendirmeleri güven duygusunu pekiştirir.

E-ticaret sitesi kullanımı, ürünler arasında karşılaştırma yapma ve en uygun fiyatları bulma olanağı sağlar. Fiyatların karşılaştırılması ve ürün arama araçlarının kullanımı sayesinde, alıcılar en uygun fiyattan ürün satın alabilirler. E-ticaret sitesi kullanımı, müşterilerin ürünleri satın almak için fiziksel bir mağazaya gitmeye gerek duymadan online alışveriş yapmasına olanak tanır. Bu da müşteriler için zamandan tasarruf sağlar. Uzakta olsalar da, müşteriler kolayca ürünleri satın alabilir ve ürünleri evlerine kadar teslim edilir. E-ticaret sitelerinde, müşterilere promosyonlar ve kampanyalar düzenlenir. Bu sayede kullanıcılar ürün satın alırken mümkün olan en iyi fiyatı alabilirler.

E-ticaret sitesi kullanımı da, kullanıcılara tek bir kaynaktan alışveriş yapma imkanı sunar. Alışveriş yapmak ve ürünleri satın almak için ürünleri aramaya ve değişik mağazaları gezmeye gerek kalmaz. Müşteriler, ihtiyaçlarına uygun ürünleri, birkaç tıklamayla çevrimiçi olarak satın alabilirler.

E-ticaret, kısaca, çok sayıda avantaja sahip bir platform. Çevrimiçi ticaret, alıcıların alışveriş deneyimlerinde kolaylık sağlamasının yanı sıra, işletmelere de sayısız fayda sağlamaktadır. E-ticaret sitelerinin kullanıcılar için sunduğu konfor, çeşitlilik ve tasarruf avantajları, gün geçtikçe artan sayıda insanın tercih ettiği seçeneklerden biridir.

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. E-Ticaret Siteleri İçin Blog İçerik Strajesi Nasıl Oluşturulur?
 2. E - Marketing Pazarlama Nedir?
 3. Dijital Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?
 4. Dijital İçerik Üretirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 5. Landing Page Nedir? Nasıl Kullanılır?
 6. Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?
 7. Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?
 8. İçerik Pazarlama Ajansı Nedir?
 9. Dijital Pazarlama Hizmetleri Nelerdir?
 10. E-ticarette Zarar Kar Hesaplama

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER