Google Ads Video Reklamları

Google Ads Video Reklamları

Gelişen ve sürekli güncellenen dijital Dünya’nın olmazsa olmaz pazarlama aracı olan Google Ads her gün kullanıcı sayısını arttırarak işletmelerin ürün veya hizmet girişimine birbirinden farklı reklam modelleri ile yön vermektedir.

Google Ads reklam modelleri başta arama ağı, görüntülü reklam ağı, video reklamları, alışveriş reklamları, evrensel uygulama reklamlarından oluşmaktadır. Kitle segmentleri ile işletmelerin marka bilinirliği, dönüşümleri, ürün veya hizmetleri için özel arama kitleleri, otomatik teklif stratejisi gibi reklam metodları için Google Ads en sık kullanılan internet pazarlama aracıdır.

 

GOOGLE <a href='/ads-reklam'>Ads reklam</a>

 

Google Ads video reklamlarının kullanıma sunulmasıyla birlikte, pazarlamacılar artık tıklama oranlarını en üst düzeye çıkarmak ve dönüşüm oranlarını artırmak için videolarını oluşturup optimize edebilir. Doğru reklam biçimini seçmek ve hedef kitleyi hedeflemek de dahil olmak üzere videolarınızın performansını artırmanın birkaç yolu vardır. Google Ads video reklam modelleri ve alt sınıflandırılmaları ile hedef kitle optimizasyonu, harekete geçirici mesaj oluşumundaki ABCD ilkeleri ile içeriklerin doğru zamanda doğru kullanıcıya ulaşmasını sağlar.

ABCD ilkeleri ile içerikleri hazırlarken hedefin ilgi çekici oluşu, marka oluştururken sembol, sayı, renk gibi özelliklerin sizi  temsil eden en çekici görüntüye sahip olması gerektiğini, müşteriler veya ziyaretçileriniz ile aranızda bağ kurarken kadrajı dar tutup, hızlı akıcı video oluşturmanız gerektiğini, yönlendirme yaparken harekete geçirici mesaj ve seslendirmeler ile müşteri veya ziyaretçilerinizi hedefe yönlendirebilirsiniz.

Youtube ABCD İlkeri Nelerdir?

 • Attract : İlgi Çekme
 • Brand: Marka
 • Connect: Bağ Kurma
 • Direct: Yönlendirme

nın İşletmelere Sunduğu Hedefler

 • Satış
 • Potansiyel Müşteriler
 • Web Sitesi Trafiği
 • Ürün veya Markayı Değerlendirme
 • Marka Bilinirliği ve Erişim

Google Ads video reklam modelini kullanırken yapmanız gereken ilk adım hedefi belirlemektedir. İşletmeniz için doğru hedefi belirleyerek ürün veya hizmetler için kullanıcıların video reklamlarını izlerken gerçekleştireceği dönüşüm analizlerini hedefe yönelik stratejik planlar oluşturarak yapabilirsiniz. Seçtiğiniz hedefleme kampanyaların alt türünü belirler. Hizmet veya ürün için gerçekleştirmek istediğiniz hedef satışları arttırmak ve web sitesi trafiği ise dönüşüm sağlama alt türünü seçmelisiniz

Doğru kitleye doğru zamanda ulaşarak dijital dünyadaki pastadan pay kapmak için Google Ads’in video reklamcılık modeli alt dallarını etkili bir şekilde kullanarak hedefe yönelik optimizasyon sağlayabilirsiniz. Müşterileriniz, Youtube'da Google video iş ortakları ile farklı kampanya biçimlerinde iletişim kurarak ilgi çekici, markanızı ön plana çıkaracak video kampanya modellerinden faydalanabilirsiniz.

Video Kampanyaları Biçimleri Nelerdir?

Atlanabilir Yayın İçi Reklamlar :

Youtube'daki diğer videolar oynatılmadan önce, veya oynatıldıktan sonra gösterilen, 5 saniye gösterildikten sonra izleyicilerin reklamı atla butonunu tıklayarak geçtiği reklamlara denir.

Bumper Reklamlar:

  Amacınız marka bilinirliği oluşturmak ve dikkat çekici mesajı ileterek, harekete geçirmeye teşvik etmek ise atlanamayan yayın içi 6 saniyelik bumper reklamlarını kullanarak marka bilinirliğindeki hedef gösterim payının artışını izleyebilirsiniz. 

Yayın Dışı Reklamlar:

Google reklamlarında yayın dışı video reklamlar, mobil video reklamlar için yeni bir biçimdir. Bu biçim, mobil web'de veya bir mobil uygulamada arka planda bir video oynatır. Yayın dışı reklamlar sadece mobil cihaz ve tabletlerde görüntülenmektedir. Reklam görüntülendiğinde varsayılan olarak sessizdir, ancak kullanıcılar reklamı kapatmak veya yeniden başlatmak için reklama dokunabilir. Yayın dışı video reklamların (BGBM) “bin gösterim başına “maliyetini ifade eder.

Gösterimler, iki saniye boyunca reklamın genişliğinin yarısı kadardır. Yayın dışı video reklamların maliyeti, yayın içi reklamlardan daha düşüktür. Yayın dışı video reklamlar, zaten bir sayfada bulunan video içeriğine dayandığından, daha fazla kişi tarafından görülme olasılıkları daha yüksektir. Yayın dışı video reklamlar için (BGBM) “bin gösterim başına maliyet” , yayın içi kampanyalarınkine benzer. Fark, gösterim sayısı ve bunların nasıl ölçüldüğüdür. Yayın dışı reklamlar yalnızca görüntülendiklerinde ödenir. Yayın dışı olarak kalıcı olmak için, sürekli oynatma sırasında bir reklamın ekran alanının %50'sinin iki saniye boyunca görünür olması gerekir.

TrueView Reklamları:

İzleyicileri web sitenize çekmenin yeni yollarını arıyor veya yalnızca videonuzun fark edilmesini istiyorsanız, Google'ın yeni TrueView video reklamları size yardımcı olabilir. TrueView reklamlarının izleyiciler tarafından görülme ve istediğiniz sonuçları alma olasılığı daha yüksektir. Video reklamlar için “Yayın içi TrueView” ve “TrueView Discovery” olmak üzere iki farklı biçim vardır.

Alışveriş kampanyaları için TrueView’de sunulan seçenekler arasında ürün seçici bulunur. Bu özellik, kullanıcıların belirli ürünlerin seçilmesine olanak tanıyarak, onu dar bir ürün grubunu hedeflemek isteyen reklamverenler için ideal bir seçenek haline getirir. Bu seçenekle kullanıcılar ürünleri URL'ye, ürün başlığına veya “Alışveriş Kimliğine” göre arayabilir. Bu seçeneği kullanarak özel filtreler oluşturabilir ve envanterinizi belirli özel etiketlerle bölümlere ayırabilirsiniz.

Bu şekilde, Alışveriş için TrueView kampanyalarınız hiper odaklı olabilir ve görüntüleyenlerinizin ilgilendiği ürün türüyle daha alakalı olabilir. Google Ads reklam modellerinin hepsinde bulunan müşteri eşleştirme, yeniden pazarlama, pazardaki kitleler, unutulmaz olaylar, ilgi alanı kitlesi, yakın ilgi alanı kitlesi, ayrıntılı demografi gibi kitle segmentlerini yayın içi Truwiew, Truwiew Discovery alt reklam modellerinde kullanabilirsiniz.

Atlanamayan Yayın İçi Reklamlar:

Google AdWords'te bir kampanya oluşturduğunuzda, atlanabilir bir video reklam oluşturmayı seçebilirsiniz. 15 saniyelik ve 6 saniyelik olan atlanamayan reklamlar daha az tercih edilir olsa da, yine de video reklam modellerinde bazı işletmelerin dönüşümleri ve optimizasyon seçenekleri için geçerli bir reklam modelidir.

Atlanamayan reklamlar:

Videonuzun başında görünecek ve tam ekran veya portre modunda görüntülenebilir reklam modelleridir. Atlanabilir reklamlardan daha az seçeneğe sahip olmalarına rağmen, bu reklamlar, reklam kampanyaları söz konusu olduğunda oldukça etkilidir. Ek olarak, Google dünyanın en büyük birinci arama motoruna sahiptir, bu nedenle Youtube reklamlarını uygun bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Atlanamayan video reklamlara ek olarak, "atlanabilir" bir yayın içi reklam türü de seçebilirsiniz. Bu reklam türü, reklamverenler için en popüler seçenektir. Yalnızca ilk otuz saniye için etkileşim verilerini görmenizi sağlar. Reklamınızın tıklama oranını izlemek için Google Ads ve Youtube Analytics raporlamalarını takip edebilirsiniz. 

Trueview For Action Reklamları:

Web sitenize gelen trafiği artırmanın en iyi yollarından biri YouTube reklamlarını kullanmaktır. Bu reklamlar, bir ürün veya hizmeti hızlı ve kolay bir şekilde tanıtmanıza olanak saglar. Google, bir kampanya oluşturmanızı ve reklamlarınızı hedeflerinize göre özelleştirmenizi kolaylaştırır. Reklamın dilini seçebilir ve kullanıcıları tercihlerine göre hedefleyebilirsiniz. Gelişmiş hedefleme seçenekleri, özellikle mobil uygulama reklamları için faydalıdır. Bir kullanıcının web'de gezinmek için kullandığı cihazın diline bağlı olarak teklifinizi artırabilirsiniz.

Video reklamlarınız için günlük gösterim ve görüntüleme sayısını da belirleyebilirsiniz. Trueview for action alt reklam modeli bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Reklamlarınızda, izleyicilerinizi harekete geçirecek bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olarak trueview for action reklam modelini kullanabilirsiniz. Bütçenizdeki teklif değerine göre kitle segmentleri, ülke hedefleri, yer optimizasyonları, dil gibi seçenekleri ayırt ederek trueview for action alt reklam modelleri ile dönüşümü en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Video Reklamlarını Ne Zaman Kullanmalıyım?

Video reklamları youtube’da veya youtube dışında kullanılabilir. Google Ads reklam modelleri içerisinde en sık görüntülü reklam ağı modellerinde kullanılmaktadır. Video reklamları Google Ads arama motoru pazarlamasını ilk kez kullanan ve Dijital Pazarlama uzmanları ve profesyonel olan herkes için kullanıma uygundur. Hedef kitle optimzasyon reklam modellerine göre harekete geçirici mesajı hangi reklam modeli ve reklam hedefine uygun olarak karşılıyor ise optimizasyon stratejilerine göre ilerlemekte fayda vardır.

 

 

 

Nerede Görülür?

, arama ve YouTube sonuçlarınızın üstünde görünmeye başladıktan sonra gösterilir. Video reklamlar metin, resim, video, haritalar,Youtube ve gmail'de gezinirken video reklamlara erişmeniz mümkündür.

Ne Kadar Süre İle Kullanılabilir?

nızın süreleri 30 saniyeden 120 saniyeye kadar değişebilir. Video reklamlarında bumper ve yayın dışı videolar atlanamayan yayın içi videoların süresi 6 saniye ve 30 saniye aralığındadır.

na Ne Tür Özellikler Ekleyebilirim?

nda birçok özellik ekleyebilir ve özelleştirebilirsiniz. Bu özellikler arasında seçim alanları ekleme, test yanıtları ekleme, görünümlere daha fazla göz atma, gösterim sayısını arttırma ve diğer davetler gibi özellikler bulunmaktadır.

nın Başarısı Nasıl Ölçülür?

nın başarısı, reklamın etkisini ve etkili mesajı ulaştırma kabiliyetini ölçmek için kullanılan oluşturulan özel veriler ile ölçülmektedir. Video reklamların başarısını ölçmek için reklam verirken nihai amacınız video'nun görünürlüğü ve marka bilinci çalışması gibi etkenler ise hedef gösterim payını baz alıp, dönüşüm kimliği oluşturarak video reklam kampanyasının başarısını Google Ads panelinden takip edebilirsiniz. 

nın Ne Kadar Maliyeti Vardır?

nın maliyeti, ülkenize, reklam hedeflerinize, reklam bütçenize ve reklam içeriklerinizin yayınlanma şekline göre değişmektedir. Google Ads aracınızı kullanarak, reklamlarınız için ne kadar ödeyeceğinizi görebilirsiniz. Akıllı teklif stratejisi ile kampanyanız için en doğru bütçeyi belirleyebilir, makine öğreniminden yararlanabilirsiniz. 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. Google Ads Video Reklamları
 2. Google Ads Nedir?
 3. Hedef Kitle Nedir? Nasıl Belirlenir?
 4. Google Ads Otomatik Teklif Stratejileri
 5. Google Tag Manager Nedir? Ne İşe Yarar?
 6. Maksimum Performans Kampanyaları İle Dönüşüm Arttırma
 7. Google Ads İle Hedefleme Oluşturma
 8. Google Alışveriş Reklam Modeli (Shopping Marketing)
 9. Görüntülü Reklam Ağı Modeli Nedir?
 10. Google Ads Arama Ağı Modelleri

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER