Görüntülü Reklam Ağı Modeli Nedir?

Görüntülü Reklam Ağı Modeli Nedir?

Görüntülü reklam ağı modeli Google Ads’in reklam modelleri içerisinde olan, 2 milyondan fazla kullanıcıya erişim imkanı sağlayan, özelleştirilmiş modeller ve biçimler ile kullanıcılara avantaj sağlayan reklam dalıdır.

Google arama motoru pazarcılığı gitgide büyüyerek global olarak hizmet vermeye devam ediyor. Reklam modellerinde yapılan değişiklikler ile oldukça trend olan Google Ads’ dijital dünyada yerini hızla alan müşterilerine birbirinden farklı şeçeneklerin olduğun reklam modellerini ve makine öğrenimi algoritmasını sunarak internet pazarlamacılığında, reklam içeriklerini zenginleştirmeye devam ediyor. Google’da geçmişten günümüze kullanılan en eski reklam modeli arama ağı reklamlarıdır. Ürün veya hizmet satmak isteyen kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği reklam çeşitleri oluşturduğu kampanya açıklamaları ve site bağlantısı uzantıları ile doğru zamanda doğru yerde stratejik olarak müşterilerine ulaşıyor.

Görüntülü reklam ağı modelleri “yeniden pazarlama” satış stratejileri ile E-ticaret sektöründeki kullanıcılar için büyük avantaj oluşturan reklam modelleri içerisindedir. Görüntülü reklam ağı modeli ile geçmişteki müşterilerinize ulaşarak, yaşam boyu en yüksek değere sahip kullanıcılara erişim imkanı sağlayabilirsiniz. Görüntülü reklam ağı modelleri youtube, gmail, video gibi zengin medya içeriklerinde görülebilir.

Görsel metinlere göre daha akılda kalıcı bir algoritma yarattığı için görüntülü reklam ağı modelini kullanmak satış oranına arttıran reklam pazarlamacılığı stratejileri içerisindedir. Görüntülü reklam ağı modeli diğer reklam modellerine göre daha fazla dönüşüm elde edebileceğiniz, potansiyel müşteri kitlenize daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayan reklam modelidir. Görünürlük arttırma ve hedef gösterim payı uygulamaları için görüntülü reklam ağı modelleri Google Ads’ tarafından önerilenler içerisindedir. Görüntülü reklam ağı kullanıcı hedefleri seçerken müşterileriniz ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşarak potansiyel müşteri kitlenize tam olarak hitap etmenizi sağlar. 

Görüntülü Reklam Türleri Nelerdir?

Görüntülü reklam türleri, kurumların ve markaların ürün veya hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için kullandıkları bir yöntemdir. Reklamlar, televizyonda, dijital medyada, sosyal ağlarda, afişlerde, gazetelerde ve billboardlarda görünmektedir. Kurumlar ve markalar, kitle pazarlaması için çoklu kanallar aracılığıyla görüntülü reklam türlerini kullanmaktan son derece yararlanmaktadır. Görüntülü reklamların başarılı olup olmayacağı, ürettiği işin ne olduğuna ve hedef kitle ile iletişim kurulup kurulmayacağına bağlıdır. Eğer kurumlar ve markalar zengin ve etkileyici bir tüketici deneyimi sağlamak istiyorlarsa, görüntülü reklam türlerinin her birini ancak uzmanlar eşliğinde karşılayarak amaca ulaşabileceklerdir.

 

görüntülü reklam ağı alt modeli

 
 

Görüntülü Reklam Ağı Alt Modelleri

Metin Reklamları: Arama ağı metin reklamları modeli ile aynı özelliklere sahip, görüntülü metin reklamları metinden oluşan reklam türlerini temsil eder. 

Video Reklamları: Youtube ‘a dahil edilen görüntülü reklam ağı video reklamlar ile günümüzde popülerlik kazanmış, tercih edilen reklam modellerine eşlik etmektedir. Görüntülü reklamlarınızı Youtube reklamlarının yanına yerleştirerek etkin ve ilgi alanı yüksek kitle segmentine ulaşabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama; “Remarketing” Son yıllarda dijital dünyada reklam modelleri içerisinde olan remarketing reklamlarını sıklıkla duymuşsunuzdur. Remarketing reklamları ile geçmişte sitenizi ziyaret edip, ürün satın alan ve almayan kullanıcılara ulaşarak, dönüşüm raporlarından elde ettiğiniz optimizasyon düzenlemelerine göre geçmiş müşterilerinize benzer kitleler, yakın ilgi alanı kitleleri, pazardaki kitleler, müşteri eşleştirme gibi hedefleme seçenekleri ile direk satış veya hedef gösterim payı odaklı dönüşümler elde etmenize olanak sağlar.  

Görüntülü reklam ağı modellerinin bir diğer kullanıcı özelliği otomatik hedefleme stratejisidir. Görüntülü reklamlar ile duyarlı ve dinamik hedefleme seçenekleri reklamınız için en iyi görselleri ve başlık ve açıklamaları getirerek vakti olmayan kullanıcıların yararlanacağı reklam satışı dönüşüm stratejilerine eşlik eder. Görüntülü reklam ağı modeli ile reklam performansını üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı modelleri diğer reklam modellerine göre direk potansiyel müşteri ve hedef odaklı ilerleyen reklam gruplarından oluşturulur. Video, resim, gmail pazarlamacılığı gibi Google uygulamaları ile kullanıcı oranlarını makine öğrenimi algoritması ile ayırt ederek, sizin ürün ve ya hizmetleriniz ile ilgilenen kullanıcıların arama sorgularında direk önüne çıkarır. Geçmişte sitenizi ziyaret eden, kullanıcıları bulmanıza olanak sağlayarak, benzer hedef kitleye farklı dallardaki ürün veya hizmeti yeniden pazarlamanıza olanak tanır.

Görüntülü Reklam Ağında Hedef Kİtle Belirleme

Görsel reklamlar günümüz teknolojisi ve Dijital Pazarlama alanının verdiği hizmetler içerisinde popülerlik kazanmış reklam modelleri içerisindedir. Hedef kitle optimizasyonu en çok E-ticaret sitelerinin satışlarını ve kararlarını etkileyen etkili performans ve dönüşüm alabileceğiniz segmentHedefleme, reklamların gösterime yerleştirilmesinin ve alıcılar arasında yayılmasının ölçülmesinde rol oynayan çok önemli bir araçtır. Hedeflenen kullanıcıların markaya olan bağlılığını veya reklam vermeyi hedefleyen firmalın stratejilerini ve vizyonlarını dikkate almak, reklamın ölçeklenen ve neo-daha kapsamlı kampanyalar da dahil olmak üzere hedeflenmiş kullanıcılara en verimli biçimde iletilebilmesi için önemli bir adımdır.

Görsel reklam ağlarının hedefleme stratejileri tasarlanırken dikkate alınabilecek özellikler nelerdir?

İlk olarak, kullanıcının ilgisi alanı, yaşı ve cinsiyeti gibi kişisel özellikleri hedeflenir. Bunun yanı sıra, kullanıcının ne zaman, ne ortamda ve hangi içerik türüyle etkileşime giriyor olacağı da hedeflenir. Ayrıca, reklamların yer aldığı web siteleri, mevcut anahtar kelimeler ve diğer reklam metrikleri de göz önünde bulundurulur.  Çevrimiçi reklam ağlarının diğer öne çıkan özelliklerini açıklamak gerekirse, konum ve ağ kullanımının hedeflenmesi, çevrimiçi davranışların ve toplulukların üzerinde oluşturulan profillerin takibi, kullanıcının tıklamalarının izlenmesi ve bunlara göre çıkarımlar yapılması gibi özellikleri sayabiliriz.

Sonuç olarak, görüntülü reklam ağları, hedef kitle kullanıcıların markalara daha doğru etkileşime girmelerini ve daha ölçülebilir sonuçlar elde etmelerini sağlamak için özel tasarlanmış olan özelleştirilmiş reklam kampanyalarında araç olarak kullanılabilecek bir seçenektir. Gelişmelerin takibi, hedeflenen kullanıcıların davranışlarını ve ağların performansını etkileyebilir. Bu nedenle, oluşturulacak stratejileri yenileyerek, daha verimli ve daha ilgi çekici reklamlar ortaya çıkarabiliriz. Özet olarak, görüntülü reklam ağlarının kullanımı için hedefleme özellikleri arasında kişisel özellikler, mevcut içerikler, anahtar kelimeler, konum ve ağ kullanımı, web siteleri, kullanıcıların tıklamaları ve diğer reklam metrikleri sayılabilir.leri bir arada kullanabileceğiniz reklam modelidir. 

Görüntülü Reklamcılık Yerleştirme Nedir?

Görüntülü reklamcılık, Google Ads'in kullandığı gelişmiş maksimum reklamlarında yüksek performans gösteren farklı alanlarda kullanılan etkili reklam stratejileri içerisindedir. Görüntülü reklamcılığın amacı, gözleme dayalı olarak, çok fazla reklamı bir araya getirmek ve diğer alanları kapsamaktadır. Görüntülü reklamcılık, aracılık ettiği noktalara, metinli iletişim, tasarım, video ses üretimi, sosyal medya tasarımları için görseller gibi özel boyutlarda oluşturulmuş reklam metinlerini Google iş ortaklarının önüne çıkararak yerleşim seçeneklerini optimize eder. 

Verilere dayalı yaklaşım, bu tür reklamların en etkili ve kullanışlı olmalarını sağlayan faktördür. Verileri içeren reklamcılık, hedef kitlelere hitap etmek, onların ilgi alanlarına girmek, onların beklentilerini nasıl karşılayabileceğinizi derinlemesine analiz etmek, pazarlama stratejilerinize göre ilgili ürün kategorilerini geliştirmek ve çok daha fazlasını anlamamıza yardımcı olur. Görüntülü reklamcılık yerleştirme hakkında, verilere dayalı yaklaşım, yerleştirme verilerini doğru bir şekilde kullanmayı sağlamak, öngörülen hedefleri belirlemek, gözlemleri kullanarak ve diğer veri akışlarını kullanarak pazar araştırmalarını izlemek ve güncellemek başlıca unsurlardan biridir. Ayrıca, deerler-eşleştirme ve mekanın özellikleri üzerine kurulmuş iyi bir stratejiye sahip olunması çok önemlidir.

Pazar araştırmaları ve veri toplama süreçleri, görüntülü reklamcılık için kullanılan herhangi bir kitle için önceden tanımlanmaz. Veriler görüntülü reklamcılık için ilgili herhangi adam kullanıcının ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılır. Ayrıca, her hedef kitle kendi özelliklerine ve gereksinimlerine göre özel olarak planlanmalıdır. Veriler, hedef kitlelerin hangi platformlarda daha fazla etkileşimde bulunduğu ve ne tür tepkiler verdiği hakkında, özellikle de hedef kitleye uymayan verilerin, kaynak kullanımı hakkında sonuç bildirir.

Görüntülü reklamcılıkla yerleştirme hedeflenirken, çok yönlü yerleştirme metotlarının kullanılması ve hedeflenen kullanıcılara ulaşılmasına yönelik kapsamlı çalışmalar yürütülmesi gerekir. Dijital platformlar ve diğer medya kanalları, potansiyel kullanıcılara ulaşmak için kullanılmaktadır. Hem büyük vaka çözümleri hem de tek bir hedef kitle için genellikle pek çok reklam yerleştirme seçeneği sunulmaktadır. Görüntülü reklamcılık yerleştirmesi, desteka dayalı ve izlenirliği arttırıcı yöntemleri ön plana çıkararak genellikle daha nüanslı ve kararlı değerlendirmeler sunabilir.

Görüntülü reklamcılık yerleştirme, kişiselleştirilmiş görüntülü reklamları kullanmak, reklam yerleştirme seçeneklerini iyileştirmek ve çeşitlendirmek, reel zamanlı verileri kullanmak ve reklam yapmak aracılığıyla hedeflenen kullanıcılarla etkileşim kurmak gibi çeşitli avantajlar sunar. Bu, özelleşmiş ve anlamlı sonuçların elde edilebilmesine yardımcı olur. Dijital platformlarının gelişmesiyle, verilerin etkin bir şekilde kullanılmasıyla, özelleştirilmiş görüntülü reklamlar ve dijital platformlarda herhangi bir kitle ile doğru iletişim kurmak için görüntülü reklamcılık yerleştirmesi, tüm pazarlama stratejileri için oldukça faydalıdır.

Görüntülü Reklam GDN Boyutları 

Sosyal medya reklamlarında başarılı olmak her zaman kayda değer zorluklar içerisindedir. Görüntülü reklamlar bunu mükemmel şekilde sağlar. Ancak, başarılı bir görüntülü reklam ağı için, ekran boyutlarının doğru şekilde ayarlanması gerekir. Aksi takdirde, reklamın etkisini kaybedersiniz, çünkü tüketicinin görüntüyü net olarak görebilmesi için doğru donanımlara sahip olmaları gerekir. Bu yüzden görüntülü reklam ağı ve vereceğiniz reklam türlerine göre hazırlayacağınız tasarımsal metinlerin boyutları ve pikselleri farklıdır.

 

 • Arama ağı reklamlarında görsel boyutu, 600x600 piksel ekran boyutu standarttır
 • YouTube görüntülü reklamları için, 600x400 veya 640 x 360 piksel boyut
 • Facebook görüntülü reklamları için, en iyi boyut 117 x 117-133 x 133 pikseldir.
 • Pinterest arka fon ekran boyutu 600x500
 • Instagram görümtülü reklam boyutu 1080x1080


Giriş ve çıkış videoları için minimum boyutlar 300’e kadar düşebilir, ancak dikkatli olun; Düşük kaliteli görüntüler, tüketicilerin veya potansiyel müşterilerin etkililiğini azaltarak, reklamın kapsamını olumsuz etkileyebilir. Görüntülü reklamlar, çeşitli ekran boyutlarını desteklemek için yeterli çeşitlilikte olmalıdır. Standart ekran boyutlarını takip ederek, iyi kalite reklamlarla, tüketicilerin ilgisini çekerek, uzun vadeli başarı elde etmeye yardımcı olur. Görüntülü reklam ağınızın başarısı noktasında, ilgili platformlardaki standart ölçümleri dikkate almak yararlı olacaktır.  Resimlerin ölçeğinin ve reklam ağının görüntü niteliğinin korunması, potansiyel müşterilerinin etkililiğini güvence altına almak için önemlidir.  Google Ads hizmetlerini profesyonellerden almak ve çevrimiçi satış stratejilerinizi geliştirmek için SEO ajansı ile çalışıp, envarter satışlarınızı ikiye katlayabilirsiniz. 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. Google Ads Video Reklamları
 2. Google Ads Nedir?
 3. Hedef Kitle Nedir? Nasıl Belirlenir?
 4. Google Ads Otomatik Teklif Stratejileri
 5. Google Tag Manager Nedir? Ne İşe Yarar?
 6. Maksimum Performans Kampanyaları İle Dönüşüm Arttırma
 7. Google Ads İle Hedefleme Oluşturma
 8. Google Alışveriş Reklam Modeli (Shopping Marketing)
 9. Görüntülü Reklam Ağı Modeli Nedir?
 10. Google Ads Arama Ağı Modelleri

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER