İnternetten Ürün Satışı Yapmak

İnternetten Ürün Satışı Yapmak

İnternette ürün satışı denilince akıllara gelen adresler bellidir. Sosyal medya ağları, Trendyol, çiçek sepeti, hepsi burada, gittigidiyor, amazon ve n11 gibi Pazar yerleri, online satış yapılan web siteleri ve popüler bloglar.

Peki bu kadar kolay mı sizce? Yani ürünü bir platformda satışa sunmak hemen size para kazandırır mı? Yada kazandırırsa nasıl kazandırır? İnternette ürün satışı ile alakalı öncelikli olarak satış ve pazarlama stratejileri üzerine bir giriş yapalım.

Çiçek Sepetinde Ürün Satışı Yapmak

Çiçek sepeti'nde ürün satışı yapmak için ilk adım doğru ürün kategorisini belirlemektir, çiçek sepeti çiçek, çikolata, ve hediye kategorisinde aynı gün teslimat seçeneği ile lider bir firmadır, eğer bu kategorilerde ürün satmak istiyorsanız en doğru adres çiçek sepeti olacaktır. Bulunduğunuz bölgeye aynı gün teslimat seçeneği ile satışlarınızı artırabilirsiniz. Eğer ürünlerinizin paketlemesine güveniyorsanız aynı gün servis ile teslim ve kargo ile teslimatı seçerek diğer bölgelerede ürün satabilirsiniz. Çiçek sepetinde ürün satmak doğru ürünlerle gerçekten kazancı yüksek bir platform olacaktır.

 

internetten ürün nasıl satılır

Trednyol'da Ürün Satışı Yapmak İstiyorum

Trendyol daha çok kadınlara yönelik ürünleri hızlı satan bir platformdur, bu nedenle eğer giyim, moda ve takı gibi ürünler satacaksanız Trendyol en iyi sonuç alacağınız bir pazar yeri olacaktır. Trendyol'da ürün satmak gerçekten başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse güzel kazançlar eldedilebilir. Bu sebeple dediğim gibi ürün kategorisi seçerken çok dikkat etmek gerekir. Trendyol'da en iyi en hızlı satılacak ürün kategorisini yukarıda belirtmiştim. İnternette ürün satışı için ise ürün hazırlıkları tamamlanır, paketleme, kurye hizmetleri, gider tabloları hesaplanır Ve dijital platformlarda ürün satışa sunulur. Yada yeni bir platform inşa edilerek bu çalışmalar tamamlanabilir. Peki bu kadar mı? Tabi ki hayır.

 

İnternette Ürün Satışı Bu Kadarla Sınırlıda Değildir

Örneğin; Bir kafe açacağız. İnternette ürün satışı ile alakası olmadığını düşünebilirsiniz, fakat sonuç bölümüne geçtiğimizde gerçek mesajın ne olduğu açıkça karşınıza çıkacak. Devam edelim. Kafe açmak için öncelikli olarak bir menü ve konsept hazırlığı gerekir. Yani internette ürün satışı için öncelikli olarak ürünümüzü ve sunumunu hazırlamak gerek. Sonrasında ise lokasyon değerlendirmeleri yapılır. Peki bu lokasyon değerlendirmeleri neye göre yapılır?

Lokasyon içerisinde bulunan işletme tipleri, diğer kafe konseptleri, kafelerin menüleri ve sunumları, sunum gereçleri, hizmet kalitesi, fiyatlar vb. Tüm bu araştırmalar yapıldıktan sonra menü ve konsept detayları belirlenir ve fiyatlar üzerinde çalışılır. Pastanın payı bellidir. Amacımız pastadan bir dilimde kendimize almaktır. Emin olun nasipten fazlası pastanın yanında ek dilim olarak durmuyor. “Helvayı parmağı uzun olan değil, nasibi olan yer. “ diye boşuna dememişler.

İnternette ürün satışı için lokasyon neyi ifade eder ve nasıl araştırılır? Öncelikli olarak ürünün içinde bulunduğu sektörü ifade eden platformlar tespit edilir. Platformlarda benzer ürün grupları, ürünlerin  kalitesi ve fiyat politikaları incelenir. Pastanın büyüklüğü burada da bellidir. Amacımız kafe de olduğu gibi internet ürün satışı pastasından kendimize bir dilim oluşturmaktır. Sonra ne yapılır?

 

Lokasyon değerlendirmeleri tamamlandıktan sonra, dizayn, kurulum, mobilya, inşaat ve mimari masraflar belirlenir. Personel sayısı ve otomasyon sistemleri üzerine maliyetler hesaplanır. Aylık gider tablosu oluşturulur. Ve cafenin inşası tamamlanarak hizmete açılır.

İnternette ürün satışı için oldukça büyük bir deneyim gerekir. Çek resmi gönder yöntemleriyle küçük hedeflerde tıkanırsınız, fakat bu işi daha profesyonel ve detaylı düşünürseniz yıllarca büyüyerek devam edecek harika bir satış ağı oluşturursunuz. Nasıl kafeyi açarken danışmanlarınız olması gerekiyor ya da minimalize ettiğimizde mimari bir destek alıyorsanız  (Başarılı bir işletme için bu gereklidir), internette ürün satışı içinde aynı desteği almanız gerekir.

 

Deneyimleri görmezden gelmeyin. Bildikleriniz bilmediklerinize karşı bir kalkandır. Biz ise size bizim kalkanımızı da diğer elinizde tutun önerisini sunuyoruz. İnternette ürün satışı için profesyoneller sofrasına katılın. Pastanızın diliminin büyüklüğünü siz belirleyin.

 

İnternette En Çok Satan Ürünler Nelerdir?

Kişiye özel üretilen ürün çeşitleri 2022 yılı E-ticaret sitelerinin en çok kazandıranları içerisindedir. 2022 yılı E-ticaret web siteleri üzerinden en çok satan ürünleri sıralayacak olursak; 

 • Ev Dekorasyonu
 • Çiçekler
 • Spor Malzemeleri
 • Ayakkabı
 • Küçük Ev Aletleri
 • Araçlar ve Bahçe
 • Hediyeler
 • Kadın Giyim
 • Kitaplar
 • Bilgisayar Donanımı
 • Bilgisayar Yazılımı
 • Giysi
 • Videolar DVD
 • Sağlık ve Güzellik
 • Tüketici Elektroniği
 • Müzik    
 • Takı
 • Büro malzemesi

E-ticaret İle Ürünler Hangi Pazar Yerinde Satılır? 

Ürünlerinizi, internet üzerinden, kendi web sitenizden, sosyal medya, e-ticaret siteleri veya marketler aracılığıyla satışa sunabilirsiniz. Türkiye'de en çok satan C2C e-ticaret pazar yeri web siteleri Trendyol, Amazon, N11, Çiçek Sepeti, Shopsa gibi siteler popüler olup en çok satan internet pazar yerleri içerisindedir. Türkiyede ürünlerinizi satabileceğiniz e-ticaret pazar yerlerinin yanı sıra yurdışı e-ticarer pazar yeri satış platformlarında da ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz. E-ticaret pazarı oldukça büyük olan rekabeti yüksek pazar yerleri içerisindedir. İnternetten ürün satmak için satmak istediğiniz ürünün hedef kitle optimizasyonunu tespit ederek, hangi sanal pazarda daha iyi satıyor ise pazar yerlerini ayrıştırmak satış dönüşümleri için maksimum performans sağlar.  E-ticaret sektörü ve hizmet yükümlülükleri prosyonel SEO ajansı ve yeni medya pr ajansları tarafından yürütlen, setördeki popüler yaklaşımlara eşlik eder. E-ticaret ürünlerinizin satışını arttırmak, müşteri memnuniyetini arttırmak, satış ve dönüşümleri yakından profesyoneller ile takip etmek için uzmanına danışman en akıllıca davranışlar içerisindedir. 

Siparişler Nasıl Teslim Ediliyor? 

Siparişler, kurye ağı aracılığıyla teslim edilmektedir. Kargo aracılığı ile web sitesnide anlaşmalı olan kargo şirketleri düzenli kargoya verildiğinde dağıtıma çıkışını gerçekleştirir. Her kargo şirketi aynı olmamak ile beraber Türkiye'deki sanal pazar ürünleri kargo taşımacılığı ile ilerlemektedir. Her pazar yerinin sipariş teslim süresi ve çalıştığı kargo firmaları farklıdır. Siparişlerin teslim süresi kargo firmaları ve satış yapacağınız ülke politikalarına göre değişikilik göstermektedir. 

Ödeme Nasıl Yapılır? 

Ödemeler, kredi kartları veya kapıda ödeme yöntemleri aracılığıyla yapılmaktadır. Genel olarak e-ticaret politika ve yükümlülüklerinde böyle olsada her sanal pazarın ödeme yöntemi yinede farklılık gösterebilir. Yurtdışı pazar yerleri ve Türkiye pazar yerleri ödeme sistemlerindeki tek ortak bağlantı kredi kartı ödeme sistemleridir. Hepsi farklı kredi kartı firmaları ile çalışabilir, ödeme yöntemleri ürün satmak istediğiniz pazar yeri politikalarında mutlaka mevcuttur. Pazar yeri mağaza sözleşmesi ödemeler bölümünden alıcı ve satıcı yükümlülüklerine dikkatli göz atabilirsiniz. 

Ürünlerde İade/Değişim Politikası Var mı?

Türkiye pazar yerlerinde satılan ürünlerin iadesi veya değişimi durumunda, ürünlerin eksiksiz ve hasarsız olması orijinal ambalajıyla birlikte iade edilmelerini sağlamak için özel bir iade/değişim politikası mevcuttur. Ürünlerinizi sattığınız pazar yeri kargo politikaları ve kargo şirketleri anlaşma yükümlülüklerine göre değerlendirebilirsiniz. Yurtdışı kargo politika ve yükümlülükleri Türkiye e-ticaret pazar yerlerinden farklıdır. Bu yüzden ürün iade kargo işlemleri ile ilgili satış yaptığınız pazar yeri yetkilileri ve müşteri hizmetleri kargo işlemleri yetkilisi ile iletişime geçebilirsiniz. 

İnternetten Satışa Nasıl Başlanır?

İnternetten ürün satmadan önce sektörel olarak detaylı araştırma yapıp hangi ürünü satmak isteyip, istemediğinize karar vermeniz gerekmektedir. İntertten ürün satabilmeniz için şirket adı marka ve kurulumunuzu gerçekleştirmek şarttır. Markanıza ve şirketinize ait logo görsel tasarım çalışmalarını gerçekleştirip rekabetçi fiyat analizi yaparak satmak istediğiniz ürün piyasasına uygun strateji yürütebilirsiniz. İnternetteki varlığınızı geliştirip, korumak için E-ticaret Danışmanlığı, SEO Danışmanlığı gibi PR Ajanslarından detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. E-Ticaret Siteleri İçin Blog İçerik Strajesi Nasıl Oluşturulur?
 2. E - Marketing Pazarlama Nedir?
 3. Dijital Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?
 4. Dijital İçerik Üretirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 5. Landing Page Nedir? Nasıl Kullanılır?
 6. Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?
 7. Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?
 8. İçerik Pazarlama Ajansı Nedir?
 9. Dijital Pazarlama Hizmetleri Nelerdir?
 10. E-ticarette Zarar Kar Hesaplama

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER