Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?

 Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?
 Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?

Elif YILMAZ,
Editör

2022-10-17
1Okunma

Query deserves frehness (QDF) nedir? Algoritması Google’ın trendlere bağlı olan veya sık sık değişmesiyle soruların arama sonuçlarını sıralamak için kullandığı bir algoritmadır.

Bu algoritma özellikle magazinsel içerikler, haberler ve cevabı değişmeyen sorularda yani Google’ın SERP’te daha doğru ve yeni içeriklere ihtiyaç duyulduğu zaman devreye girmektedir. Özetçe açıklamak gerekirse Google sıralama dizinini baştan sona etkileyen algoritma SEO stratejileri ve çalışmalarına öncülük etmektedir. SEO uzmanlarının yakından takip ettiği, Query Deserves Freshness algoritması için “ arama motoru optimizasyonu” çalışmaları ve yönetim sistemini Google algoritmaları ile büyük oranda başarıya ulaştırabilir.

Query Deserves Freshness (QDF) Nedir?

Yeni içerikler birçoğumuzun aşina olduğu, bildiği kavramlardır. Bazı sorgularda “yeni içerikler” uzun süredir sıralamada otoriter ve eski içerikleri alt etmekte zorlarken bazı sorgulamalarda ise daha iyi performans gösterebilmektedir. Query Deserves Freshness (QDF) algoritması sadece belirli sorgu tipleri için geçerli olsa da bu algoritmanın varlığını bilmek, özellikle bu algoritmadan etkilenmesi mümkün sorgularda sıralama faktörlerine dikkat çekmek projenize büyük bir yarar sağlamaktadır. 

 

seo hakkında herşey

 

Bu sorgular QDF ile birlikte doğrudan News’i ilgilendiren algoritmalarda devreye girmektedir. Fakat güncel sorguların tamamında QDF’in aktif rol oynadığını söyleyebiliriz. Query Deserves Freshness Amit Singhal tarafından 2007 yılında gündeme getirilerek arama sonuçlarına etki etmeye başlamıştır. Zamanla değişmesi muhtemel olan magazinsel sorular, haber soruları ve anlık aranma artışı yaşayan, trend olan sorgular güncel içeriklere ihtiyaç duymaktadır.

Query Deserves Freshness, çoğumuzun aşina olduğu bir kavramdır. Bazı sorgularda, "yeni içerik", uzun süredir sıralanan yetkili ve eski içeriği geçmekte zorlanırken, diğerlerinde daha iyi performans gösterebilir. Query Deserves Freshness (QDF) algoritması sadece belirli sorgu türleri için geçerli olsa da, bu algoritmanın varlığını bilmek ve özellikle bu algoritmadan etkilenebilecek sorgularda sıralama faktörlerine dikkat etmek sizin için büyük fayda sağlayabilir.

Sorgu Tazeliği Hak Ediyor (QDF) nedir?

Query Deserves Freshness (QDF), Google tarafından özellikle eğilime bağlı veya sık sık değişmesi muhtemel sorgular için arama sonuçlarını sıralamak için kullanılan bir algoritmadır. Bu algoritma; özellikle dergi içeriğinde, haber ve sorgularda değişiklik gösterebilir, yani Google'ın SERP'de daha yeni ve daha doğru içeriğe ihtiyacı olduğundandır.

Haber sorguları söz konusu olduğunda doğrudan haberlerle ilgili olarak algoritmalar QDF ile devreye girmektedir. QDF bütün güncellemelerdeki sorgularda aktif rol oynamaktadır. Dergi soruları, haber sorguları ve anlık arama artışları zamanla değişir ve trend sorguları güncel içerik gerektirir.

 

SEO hizmeti

 

Güncel içerik ihtiyacı sorgu türleriyle açıkça anlaşılabilen, ilgili sorgularda artan arama hacmi ve ölçülen tek metrik değildir. Bunun yanı sıra internette yer alan blogların, haber sitelerinin ve dergi kaynaklarının ilgili sorguya yönelik olarak paylaşımları da ölçen metrikler arasında yer alır. Bir sorgu normalden daha fazla kişi tarafından aranıyorsa ve de normalden fazla kaynak tarafından paylaşılıyorsa bu sorgu QDF algoritmasından etkilenmektedir.

Trend nedeniyle arama hacmi genişleyen sorgulara verilecek en net örneklerden biri popüler markaların yeni ürünleriyle ilgili sunduğu konferanslardır. Query Deserves Freshness ise bu konferanslarda markaların yeni ürünlerini insanlara duyurduğundan sorguya ilgi anında artıyor ve sorguya normalden fazla içerik üretiyor.

Örnek olarak “Yeni Apple Ürünleri” sorgusuna ani bir ilginin artması nedeniyle düzenlediği konferanslar aracılığıyla kullanıcılarına yeni ürünlerini duyurduğu sorgunun trend grafiğini görebilirsiniz. Bu ilgili sorgunun aranma hacmi artıyor ve daha fazla web sitesi bu sorguyla ilgili içerikler üretiyor. Bu tarz metrikler, QDF algoritmasının ilgili sorgular için içerik hazırlamada aktif bir rol oynamaktadır aynı zamanda diğer SEO araçlarını kullanarak sorgulardaki eğilimlere yönelik olarak arama hacmi artışını da görebilirsiniz.

Query Deserves Freshness Algoritması ile Web Siteleri Nasıl Başarı Elde Eder?

Google algoritmaları, kullanıcı yoğunluğu ve dijital dünyadaki gelişmelere göre sürekli yenilenip zamanla değişikliğe uğramaktadır. SEO yani arama motoru optimizasyonu herhangi bir web sitesi için kapsamlı ve detaylı yapılan çalışmaların bütünüdür. SEO çalışmaları için birbirinden farklı öğretici rehber ve eğitim videoları yer alsa da en iyi öğretici her zaman Google’dır. 

 

seo arama motoru optimizasyonu

 

Query Deservers Freshness algoritması ile SEO çalışmalarındaki başarınızı ikiye katlayabilirsiniz. Google trendler, Google surveys, Google Blogları güncellenip, hedef kitle optimizasyonu ve kitle sinyallerine göre kullanıcı deneyiminin en yüksek olduğu konularını ele almaktadır. Query Deserves Freshness algoritması’da kullanıcı deneyimini en iyi optimize etmeyi hedefleyen geliştiriciler içerisindedir. 

BENZER İÇERİKLER