Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?

Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?

Sosyal medya ajansı, internete bağlı olarak kullanıcıların sohbet etmesini, bilgi paylaşmasını, içerik oluşturmasını sağlayan sosyal medya platformlarıyla ilgili bütün dijital teknik uygulamaları yönetir.

Dünya üzerinde 5 milyar kadar sosyal medya kullanıcısı vardır. sosyal medya platformlarına fotoğraf, video, içerik, bloglar ve podcastler gibi her şey dahildir.  En çok kullanılan sosyal medya platformları ise TikTok, Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter’dır. Bu platformlar bilgiye çok hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Özellikle E-ticaret sitelerinin en çok kullandığını alanlardır. Şirketler ve kullanıcılar marka bilinirliliğini arttırmak ve markalarına bağlılığı kazandırmak için sosyal medya ajanslarıyla ortak bir şekilde çalışırlar.

Böylece taıtımlarını ve marka bilinirliliğini bu şekilde sağlamış olurlar. Sosyal medya ajansları iş yükü hizmetleri arasında Sosyal medya danışmanlığı, Google Ads danışmanlığı, SEO Danışmanlığı, E-ticaret Danışmanlığı gibi uzmanlık gerektiren dallarda müşteri odaklı hizmet verilmektedir. Dijital pazarlamada sosyal medya ajansları son yıllarda popülerlik kazanmış olup, özellikle Instagram ve Tiktok uygulamalarında rekabetin büyüdüğü gözlenmektedir.

Sosyal medya platformları çok fazla kullanıldığı için bilgilerin hızlı bir şekilde milyarlarca kişiye erişmesini sağlarlar. Sosyal medya birçok web sitesini ve uygulamalarını kapsamaktadır. Birçok türde web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelere göre de araçların kullanımı değişebilmektedir. Örneğin Twitter bağlantıları ve yazılı mesaj paylaşımı konusunda çok aktif şekilde kullanılmaktadır. Instagram daha çok fotoğraf, TikTok ise video paylaşımı konusunda optimize edilmiştir

Sosyal medya günümüzde hem kişisel hem de kurumsal olarak kullanılmaktadır. Kişiler burada sosyal çevre edinerek onlarla iletişim kurabilmektedir. Beğendikleri bir ürün hakkında hemen bilgi sahibi olup o ürünü satın alabilmektedir. Bunun yanı sıra profesyonel olarak da sektörde yer alan diğer kurumlarla bağ kurmak ve ağı genişletmek için kullanılmaktadır. Şirket düzeyindeki sosyal medya, hedef kitlenizle sohbet etmenizi, müşteri geri bildirimi almanızı ve markanızın tanınırlığını yükseltmenizi sağlamaktadır.Sosyal medya ajansı ve sosyal medya hesap yönetim kurumları; müşterileri sosyal medya platformlarında buluşturarak onların ürün veya hizmetlerden kısa sürede bilgi alıp görseller ile vurgu yaparak faydalanmasını sağlarlar. Here sosyal medya platformunun kullanım amacı ve teknik kriterleri birbirinden farklıdır.

Sosyal medya platformlarını kullanmanın yararları şunlardır;

 • Geniş kitlelere ulaşırsınız
 • Sosyal ilişkiler kurarsınız
 • Sosyal çevreyle bağlantı halinde olursunuz
 • Gündeme dair gelişmelerden bilgi sahibi olursunuz
 • Orijinal içerikler üretebilirsiniz
 • İşletmeleri büyütürsünüz

Kullanıcılar sosyal medya platformlarına akıllı telefon, bilgisayar ve tabletler aracılığıyla etkileşime geçerler. Buraya giriş yaparak hesap profili oluştururlar. Bilgiler doğrulandıktan sonra platformun teknik kriterlerini uygulayarak kullanmaya başlarlar. Kullanıcılar içerik oluşturmanın yanı sıra sosyal ağlarda iletişim kurmak istedikleri kişilere rahatlıkla ulaşabilirler.  Bunu direkt mesaj yoluyla veya içeriğin altında bulunan yorumlar bölümünden iletişime geçerler. Kullanıcılar burada birbirlerini takip ederler.

Sosyal medya ajansları marka bilinirliliğini arttırmak için kaliteli ve özgün içerikler üreterek kurumaların takipçi sayısını da arttırmaya yönelik teknik ve de stratejik çalışmalar yaparlar. Günümüzde birçok marka, şirket sahibi sosyal medya ajanslarıyla çalışarak ürünlerini yüksek satış seviyelerine ulaştırmışlardır. İçerik paylaşımlarını ise sosyal medya ajanslarında çalışan sosyal medya uzmanları aracılığıyla yapmaktadırlar. Bu uzmanlar sosyal medya stratejisini planlar ve uygularlar ve sosyal medya platformlarında içerikler paylaşarak kullanıcılarla iletişime geçerler. Sosyal medya her platformda ölçümleri ve öngörüleri takibe alarak sonuçların ölçülmesini sağlar. Böylece web sitesi trafiği ve müşteri katılımıyla gelir elde edilmiş olur.

 

sosyal medya ajansı

 

Sosyal medya ajansı Twitter, Facebook, YouTube, Instagram, TikTok gibi bütün sosyal medya platformlarından sorumludur. Bu ajanslar kişi veya kurumların hedef kitlesini büyütür, marka bilinirliliğini sağlar ve bu şekilde satış oranlarını arttırırlar. Bunu yaparken site ölçümlerini de denetler ve kullanıcılarla iletişime geçer ve paylaşımlardan, tasarımlardan sorumlu olur. Sosyal medya ajansları sosyal medya platformlarının kriterlerini ve nasıl çalıştıklarını çok iyi bilmelidir. Bunun yanı sıra hazırlayacakları içeriğin bu kanallara nasıl dahil olması olabileceğini de ve nasıl optimize edileceğini çok iyi bilmelidir. Sosyal medya ajansı dijital pazarlamada aktif rol oynayan Dijital Pazarlama sektöründeki birçok farklı dalı yöneten, uzman ve bilir kişilerin hizmet veya ürün yönetmeliklerini yaptığı çalışmalardır.

Sosyal Medya Ajansı Ne İşe Yarar? 

Sosyal medya ajansları, dijital ticarette bir markaya ya da sosyal medya kampanyalarına yardımcı olmak için özel deneyimleri ve stratejileri sunan basit ama güçlü ve çok yönlü çözümler üreten şirket topluluklarını ifade eder. Günümüzde, geleneksel ve dijital araçların bir araya getirilmesi ve dijital marka stratejilerinin oluşturulması, çeşitli etkinlik türleri de dahil olmak üzere organizasyon ve geleneksel promosyonlar için profesyonel hizmet sunar. Sosyal medya ajansı, markaların, ticari kuruluşların ve endüstrilerin sosyal medya yönetiminde profesyonel yardım eden şirketlerdir. Bu şirketler, web sitelerinin, bloglarının ve sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik oluşturulması ve pazarlama faaliyetlerinin organize edilmesi için bir araya gelir. 

Sosyal medya ajansı profesyonelleri, müşterileri ve sosyal medya çalışanları ile iletişim kurarak, stratejileri ve taktikleri planlamaları ve uygulamalarını sağlar ve sosyal medya etkinliklerini planlar. Çalışanlar, müşterilerin sosyal medya taktiklerini gözden geçirir ve olası sorunları çözmek için çözümler önerir. Sosyal medya ajansı çalışanları, markaların faaliyetlerini ölçmek için çeşitli raporlama araçları veya yazılım uygulamalarını kullanır. Ayrıca, markaların takipçi hesaplarındaki etkileşimi ölçmek için çeşitli analiz araçları ve analitik aracılar kullanılır. Sosyal medya ajansları, müşterilerinin hedef kitleleriyle iletişim kurmak için çeşitli pazarlama teknik ve taktikleri de önerir ve kullanır. Bunlar arasında paylaşım, ilan, pazarlama, reklam ve sosyal medya iletişim stratejileri bulunur. Ayrıca, sosyal medya ajansları, markaların kampanya ve ticari faaliyetleri için müşterilerinin pazarlama faaliyetlerini optimizasyonu da yapar ve yönetir. Sosyal medya ajansı, müşterileri ve takipçileri arasındaki iletişimi ve etkileşimi geliştirmek için çeşitli araçlar ve stratejiler kullanır. Sosyal medya araçları arasında etkileşimli video platformları, bloglar, slayt paylaşımları, sosyal medya ölçme teknikleri, paylaşım platformları ve insanlar arası iletişim ve etkileşim yönetimi yer alır. 

Bir sosyal medya ajansının sunabileceği en önemli hizmetler arasında; 

 • Marka stratejileri
 • SEO teknikleri ve çalışma stratejisi
 • İletişim ve özel içeriği yönetme
 • Canlı sosyal medya kampanyaları 
 • Paylaşımlar ve içerik oluşturma
 • Reklam zaman planlaması
 • Doğru reklam modelleri
 • Reklam dönüşümleri

Bunlar arasında, bir markanın online varlığını oluşturmak ve güçlendirmek, potansiyel müşterilere ulaşabilecek etkin mesajlar oluşturmak ve organizasyonları yönetmek de sosyal medya ajansları tarafından yürütülmektedir.  Bir sosyal medya ajansı, marka güveninin oluşturulması ve korunması için görev almaktadır. Başarılı bir marka takviminin oluşturulmasını sağlamak için hareketli ortamlara hakim olmak,kişiselleştirilmiş içerikler sunmak ve her platformda içerik üretme gücüne sahip olmak da bir sosyal medya ajansının yükümlülükleri ve iş paylaşımları içerisinde yer almaktadır.

Bir sosyal medya ajansı, gelişmiş veri ve analiz becerisinin yanı sıra geniş bir yelpazede pazarlamacılık hizmetleri sunmaktadır. Bir markayı sosyal medya aracılığıyla yükseltmek, insanlar için gerçek değer sağlamak ve onlarla iletişim kurmak için bireyleri doğru hedef kitle optimizasyonu ile yönetmeliklerde seçerek, Instagram Facebook gibi sosyal mecralardaki ürün veya hizmet satışları için potansiyel müşteri hedeflemeleri yapıp satış oranlarını arttırmaktadır. 

Bir sosyal medya ajansı marka takibi ve analizi sağlayarak zaman ve kaynak çizelgesinin etkin bir şekilde yönetilmesine yardımcı olur. E-ticaret, mobil pazarlama, çevrimiçi etkinlikler ve kullanıcı oluşturulması gibi diğer Dijital Pazarlama hizmetleri için özel yardım ve destek sağlarlar. Başarılı sosyal medya stratejisi yaratmak, içerik pazarlama, SEO ve hikaye anlatımı gibi özellikleri çeşitlendirme ve marka bilinci arttırmak her gün daha da önem kazanmaktadır. Sosyal medya ajansının yaptığı tüm bu çalışmalar, insanlarla bağlantıya geçmek ve marka hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla kendilerini geliştirmek için gereklidir.

Medya Ajansları Nedir?

Sosyal medya ajansı, bir marka veya şirketin dijital medya çalışmalarını organize etmek, geliştirmek, optimize etmek, ölçmek ve raporlamak için tasarlanmış bir hizmettir. Medya ajansları başta yeniden pazarlama, yeni tciaret yaklaşımları, dijital pazarlama ve PR gibi çalışmaları yakından yürüten kurum kuruluşları temsil eder. Marka veya ürün hizmetlerinin sektöründe lider olmasını marka bilinicinin geliştirilmesi için yapılan yeni medya pazarlamasındaki rolleri ve görevleri üstlenir. 

Sosyal Medya Ajansının Sunduğu Hizmet Nedir?

Sosyal medya ajansı, sosyal medya hesaplarının tasarımı, kurulumu, yönetimi ve optimize edilmesi için sunduğu hizmetler arasında;

 • Sosyal medya stratejisi oluşturma
 • Sosyal medya içeriği oluşturma,
 • Sosyal medya pazarlaması
 • Sosyal medya analitiği
 • Reklam yönetimi,
 • Etkileşim yönetimi
 • Sosyal medya ürünlerinin tasarımı
 • Sosyal medya kampanyaları oluşturma ve diğer dijital pazarlama hizmetleri sayılabilir.

Sosyal Medya Ajanslarının Sunduğu Hizmet Ne Kadar Maliyetlidir?

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetin maliyeti birkaç faktöre bağlıdır, bu faktörler arasında hizmetin ne kadar detaylı olacağı, ne kadar sıklıkla kullanılacağı, gerekli tüm hizmetlerin ne kadar sürede sunulacağı ve ajansın uzmanlık düzeyi sayılabilir.

Sosyal Medya Ajansı Nasıl Seçilir?

Bir sosyal medya ajansı seçerken, aşağıdaki kriterlere dikkat edilmelidir: Marka veya şirketin amaçlarına uygun bir ajans, sosyal medya alanında uzmanlık düzeyi, kullanılan teknolojiler ve hizmetler, ödeme koşulları, daha önce gösterilen başarılar ve önceki müşterilerin yorumları. Her şirketin ve firmanın Sosyal Medya Hizmeti almasındaki çalışmaları farklı dallarda uzmanlık isteyen, ihtyiaçlara yönelik yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Sosyal medya ajansı seçerken öncelikli olarak müşteri talepleri ve ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilen firmaları seçmeniz sosyal medya çalışmalarınız için avantaj sağlayacaktır. 

Sosyal Medya Ajansları Ne Kadar Sürede Çalışma Başarısı Gösterir?

Sosyal medya ajanslarının başarısını sağlaması için planlanan takvim, belirlenecek faaliyetlerin niteliğine ve amaçlanan hedeflere bağlıdır. Genel olarak, sosyal medya ajansları başarıya ulaşmak için birkaç hafta veya birkaç ay gibi sezgisel bir sürede çalışmalar yürütürler. Sosyal medya çalışmalarında başarılı olmak için en az 6 ay gibi bir süre düzenli olarak haftanın belirli günleri sosyal medya sayfası için tasarımlar, özgün içerikler, sosyal medya reklam zaman planlaması gibi stratejileri etkileyerek hesabın başarı oranını tablo ve farklı pazarlama strateji araçları ile sunabilir. 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. Influencer Marketing Nedir? Neler Yapar?
 2. Tiktok'ta Reklam Nasıl Verilir - TikTok Reklam Verme
 3. Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?
 4. Instagram’da Mağaza Açmak İçin 10 Neden
 5. Facebook Ticaret Yöneticisi İstatistikleri Nedir?
 6. TikTok'ta Satış Yapmanız İçin İhtiyacınız Olan İpuçları
 7. Sosyal Medya Hesap Yönetimi Yapmanız İçin Bilmeniz Gerekenler
 8. Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
 9. İnstagram'da Mağaza Nasıl Açılır?
 10. Sosyal Medya Hesapları Meta Business Kurulumu

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER