Sosyal Medya Hesapları Meta Business Kurulumu

Sosyal Medya Hesapları Meta Business Kurulumu

Sosyal medya hesapları meta business kurulumu daha önceleri Facebook Business Manager adıyla yapılıyordu.

Geçtiğimiz yıl adını Meta olarak değiştiren Facebook’ta işletme hesapları Meta Business Suit adıyla yönetiyor. Dijital Pazarlama reklam çalışmalarında kullanılması için Facebook ve Instagram platformları üzerinden uygulanan bir sistemdir. Dijital Pazarlama çalışmalarınızda Meta kullanıyorsanız mutlaka Meta Business Suite uygulamasını kurmanız ve kullanmanız gerekmektedir. Meta üzerinden markasınız reklamlarını yönetmek istiyorsanız Meta Business Suit kullanmanız çok önemlidir.

Bunun için Meta işletme hesabınızın olması gerekmektedir. Böylece bu platform sayesinde reklam verebilir, reklamlarınızı yönetebilir, işletmenizi onaylatarak kullanabilirsiniz Meta Business Suite üzerindeki tüm dijital pazarlama araçlarını tek bir kanaldan yönetme imkanını sunar. Reklamlarınızı yönetirken aynı zamanda görevleri komutlandırarak işlerinizi kısa sürede tamamlamış olursunuz.

Facebook ilk kez 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından sadece Harvard öğrencileri tarafından kurulmuştu. Daha sonra 2007 yılında hayatımıza girdi. O dönemlerde Facebook kullanıcılarının sayısı çok azdı. Fakat ilgi ve kullanıcı sayısı artında işletmeler markalarının popüler olması ve bilinirliliğini arttırmak için ürünlerinin reklamlarını yapmaya başladılar. Bunu fark eden Facebook yönetimi işletme hesabı olan Facebook Business Manager’ı kurarak bu karmaşık yapıyı ortadan kaldırdı. Bu platform aynı reklam hesabı tarafından fazla oturum açılmasını ve yönetilmesini sağlıyor. Böylece aynı reklam hesabından birden fazlakişi ulaşarak hesaplarını yönetebiliyor ve markalarının reklam paylaşımlarını yapabiliyor.

 

Meta Business Suite ile şunları yapabilirsiniz;

 • Tek bir hesap üzerinden Instagram, Facebook, ürün kataloğu, hedef kitle gibi sayfa verilerinizi rahatlıkla yönetebilirsiniz.
 • Sayfa oturumunu birden fazla panel üzerinden açabilirsiniz ve oturum üzerinde çalışan herkes için izinlerini kolaylıkla kontrolünü yapabilirsiniz.
 • Facebook ve Instagram reklam bütçenizi, gösterim detaylarını, harcamalarınızı ve Facebook reklamlarınızı kolay ve hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Reklam vermek için Meta Business Suite üzerinden reklam vermelisiniz. 2018 yılında reklam politikalarında değişikliğe giden Facebook e-posta listelerinden hedef kitle özelliğini oluşturmak amacıyla Business Manager kullanma zorunluluğunu hayata geçirdi.  Özel hedef kitleler oluşturmak için e-posta kullanılırken, Facebook Pixel üzerinden gelen kitleler bu platformu 180 gün boyunca kullanabilirler. Böylece yapılan bu stratejiyle belirlenen kitleleri yeniden hedefleyebilir ve onları yeniden müşteriye dönüştürebilirsiniz.

 

meta

 

Meta Business Suite’in en önemli özelliklerinden biri güvenli ortam sağlamasıdır. Bu platform sayesinde sahte hesap kullanımı önlenmiş olur.Metae İşletme Hesabı’nın yapısı hiyerarşiktir. Yani en üstte yönetici vardır ve hesabını çalışanlara verebilir.Hızlı teknik destek hizmeti sunarak platformun rahat kullanılmasını sağlar. Platform içinde kullanışlı birçok araç bulunmaktadır. Bunlar üzerinde çalışırken teknik bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Böylesi durumlarda Meta Business Suite size hızlı yardım desteği sunmaktadır.

Eğer, standart reklam hesabınız varsa ve bunun üzerinde çalıştığınızda bir sorunla karşılaşırsanız teknik destek yardım ekibi size işletme hesabınızın olup olmadığını soracaktır. Meta Business Suit’in güvenlik unsurları güvenilirdir. Birden fazla personelin bulunduğu bir sektörde çalışıyorsanız eğer güvenlik çok önemli bir konudur.

Uzun vadeli bir projeye başlamışsanız eğer, Meta Business Suit üzerinden yeni personel ataması yapmanız sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Aynı şekilde ayrılan personelin yetkilerini kısıtlayarak iptal edebilirsiniz. Meta Business Suit üzerindeki kullanacağınız araçların hepsi ücretsizdir.

Meta Business Suit veya Businnes Manager Nasıl Kurulur?

Business Manager, işletmenizi organize etmenize ve yönetmenize yardımcı olan bir Facebook aracıdır. Bu platforma katıldığınızda arkadaşlık isteklerinizi kabul etmediğiniz süre içinde arkadaşlarınız Facebook profilinizi göremezler. İş arkadaşlarınız sadece adınızı, e-posta adresini ve ulaşabildiğiniz sayfaları ve reklam hesaplarını görebilmektedirler.  Business Manager hesabı açmak için öncelikle Facebook profilinizin olması mecburidir. Bunun nedeni Business Manager’a giriş yapmak için önemlidir.

Facebook kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanmanız çok daha güvenlidir. Sadece iki Business Manager hesabı açabileceğinizi kesinlikle unutmayın. Daha fazla hesap açmak isterseniz eğre, Business Manager hesaplarını açmak için işletmenizdeki başka biriyle çalışabilirsiniz. Kurulumdan önce doğrulamak için kişisel Facebook hesabınızın doğruluğundan emin olmalısınız.

Business Manager oluşturmak için yapmanız gerekenler;

 1. Buseness.facebook.com/overview adresine giriş yapın
 2. Hesap Oluştur’a tıklayın.
 3. İşletmeniz için adınızı soyadınızı ve iş için kullandığınız e-posta adresinizi ve İleri’ye tıklayın.
 4. İşletmenizin bilgilerini girin ve gönder’e tıklayın.

Birden fazla hesap yönetmek istiyorsanız kısa sürede Meta Business Suite hesabı açmanız gerekmektedir. Facebook Business Suite veya Meta Business Suite olarak da bilinmektedir. Meta Business Suite aracılığıyla Facebook ve Instagram’daki bütün hesaplarınızı tek bir kanaldan yönetebilirsiniz.

Aynı zamanda platformda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçlar bulunuyor. Business Suit, işletmedeki varlığınızı tek bir hesap üzerinden yönetirken aynı zamandan birçok kişiye ulaşmanızı ve gelişmeleri takip etmenizi sağlıyor. Facebook ve Instagram hesabınızın genel durumunu, güncellemeleri, reklamları, yakınlarda gerçekleşen gönderileri ana ekranınızdan görebilirsiniz. Aynı zamanda bu platform üzerinden paylaşım yapabilir veya işletmenizin tanıtımını yapabilirsiniz.

işletme hesabınız üzerinden Instagram ve Facebook hesabınızla ilgili yeni bildirimleri görebilirsiniz. Facebook, Messenger ve Instagram hesaplarınızdan gelen mesajları ve yorumları okuyabilir, cevap verebilirsiniz. Birbiriyle aynı olan sorulara otomatik yanıtlar oluşturabilirsiniz. Instagram ve Facebook sayfanız için hikayeler ve paylaşımlar yapabilirsiniz. İşletmenizin ticari hesabı varsa eğer Business Suite üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer yoksa ticari hesap oluşturabilirsiniz. Yeni reklamlar üreterek Facebook ve Instagram üzerinden paylaşabilir ve reklam paylaşımlarınızı öne çıkarabilirsiniz. Böylece sayfanızın tanıtımını pratik bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Meta Business Suite uygulamasını Andorid ve IOS işletim sistemli tüm akıllı telefonlar üzerinden ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken akıllı telefonunuza Business Suite uygulamasını indirmelisiniz. Daha sonra Facebook-Instagram sayfalarınızı uygulamanıza entegre ederek, Business Suit’i mobil olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Meta yani eski adıyla Facebook belirli ürünlere ulaşmanız için işletmenizi onaylamanızı isteyecektir. Bunun nedeni hesabınızın gerçek bir işletmeye veya kuruluşa ait olduğundan emin olmak için hesabınızı doğrulamanızı isteyecektir. Böylece işletmenizin resmi bir kuruluş olduğunu kanıtlamış olacaksınız. İşletmenizin resmî kurumlara kaydettirmeniz için sizden resmi telefon numarası veya e-posta adresini isteyeceklerdir. Meta teknik ekibi telefon numaranıza veya e-posta adresinize onaylama kodu gönderecektir.

Bu kodla giriş yaptıktan sonra domain doğrulama işlemini kullanabilirsiniz. Eğer, kimliğinizi onaylatamazsanız, Meta sizden Business Manager hesabınızın yönetici olarak, devlet tarafından kimliğinizin fotoğrafını yüklemenizi isteyecektir. Meta’nın kabul ettiği kimlik türleri (sürücü ehliyeti, pasaport, ulusal kimlik kartı veya doğum belgesi) geçerli olacaktır.

Kimliğinizi doğrulatamıyorsanız bu defa işletmenizi doğrulama adımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Meta sizden ek bilgilerde isteyebilir bunlar, kuruluş belgesi ve ruhsat gibi belgelerdir. WhatsApp üzerinde de işlet hesabı oluşturabilirsiniz. WhatsApp Business API’sı hesabı oluştururken de işletmenizi doğrulatmanız gerekebilir. Bir işletme sahibiyseniz eğer, WhatsApp Business hesabını Meta Business Manager’dan oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar;

 • Öncelikle Business Manager’ın yönetici olmanız gerekmektedir.
 • Meta Business Manager’ın yönetici olmanız gerekmektedir.
 • Bir işletme adına hesap oluşturuyorsanız eğer, işletmenin talebinizi kabul etmesi ve Business Manager üzerinden işletme profilinizin eksiksiz olmasını sağlamalısınız.
 • WhatsApp üzerinden işletme hesabını şu şekilde yapabilirsiniz;
 • İşletme ayarınızda Whatsapp Hesapları’na giriş yapın.
 • Ekle’ye tıklayın.
 • Bir Whatsapp Hesabı Oluşturun’a tıklayın.

WhatsApp Hesabı oluşturun bölümünde yer alan;

 • Kendi Business Manager hesabınız.
 • Bir işletme adına hesap oluşturmak için müşterinizin hesabı. Müşterinin Business Manager Kodunu girmeniz gerekiyorsa eğer, bunu işletmenin Business Manager Ayarlarında bulabilirsiniz.
 • Daha sonra işletmenizin bulunduğu bölgenin saat dilimini seçin.
 • İşletmenizin para birimini seçin. Para biriminin, faturaları ödemeyi planladığınız para birimiyle eşleşmesi önemlidir.
 • Reklamlarınız için bir ödeme yöntemi seçin ve ödeme için mevcut kredi sınırınız yoka eğer, yenisini oluşturabilirsiniz.
 • Faturalarınızda görünecek olan sipariş numarasını girin.
 • Bitti’yi tıklayın.

Kişi Ekleyin ve İzinleri Ayarlayın bölümünde ise;

 1. Hesaba eklemek istediğiniz kişileri arayıp, listeden seçin.
 2. Her biri kişiye vermek istediğiniz izin düzeyini seçin. Bu izinler şunlardır;
 • Kısmi erişim ile telefon numaralarını ve de mesaj şablonlarını yönetmelerine izin verebilirsiniz.
 • Tam kontrol ile WhatsApp hesabını yönetme iznini verebilirsiniz.
 

Meta Business Ücretlimi 

Meta Business Manager, sosyal medyada reklamverenlerin Facebook pazarlama ve satış stratejilerini ve işetme içerisindeki harici ürün veya hizmet dallarını sosyal medya aracılığı ile doğru hedef kitle seçimi gerçekleştirerek paylaşımlara web sitelerini dahil eder. Facebook Meta Busines Manager ücretsiz platforlar içerisindedir. Burada reklamlarınızı yayınlayabilir, aynı anda hem Facebook hem Instagram reklamlarınızı yönetebilir, reklam optimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.  

Instagram Hesabını Nasıl Business Yapabilirim?

Hesabınızın ayarlar kısmında bulunan Profesyonel Hesaba Geçiş Yap' botonunu tıklayın. Ardından işletmenizi doğru tanımlayan kategoriyi seçerek İnstagram Business hesabı oluşturabilirsiniz. Pratiklik için Facebook ve Instagram hesabınızı birbirine bağlayarak gönderi, video, hikaye, reklam gibi Meta Business üzerinden gerçekleştirebileceğiniz işlemleri aynı anda iki hesap içinde uygulayabilirsiniz.  Bunların dışında dijiatal pazarlama ve stratejik koşulları yerine getiren sosyal medya yönetiminde adını duyurmuş SEO ajansları ile bütüncül deneyim çerçevesinde çalışmak sizlere fayda sağlayacak, sosyal medya kurulumları ve diğer dijital pazarlama stratejilerinizde yanınızda olacak güvenilir ekip, bütün dijital pr işlemleriniz ile ilgilenebilir. 

Instagram Vergi Alıyor mu?

Web sitelerinin satışlarını arttırma, marka bilinirliği oluşturmak için kullandığı Instagram sosyal medya platformunda satış yapmak için herhangi bir vergilendirme sistemi mevcut degildir. Fakat bu sadece Instagram için geçerlidir. Satıcıların bu durumj karşısında vergi zorunluluğu ortadan kaldırılmamaktadır. Sadece Instagram üzerinden yapılan satışlar vergiye dahil değildir. 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. Influencer Marketing Nedir? Neler Yapar?
 2. Tiktok'ta Reklam Nasıl Verilir - TikTok Reklam Verme
 3. Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?
 4. Instagram’da Mağaza Açmak İçin 10 Neden
 5. Facebook Ticaret Yöneticisi İstatistikleri Nedir?
 6. TikTok'ta Satış Yapmanız İçin İhtiyacınız Olan İpuçları
 7. Sosyal Medya Hesap Yönetimi Yapmanız İçin Bilmeniz Gerekenler
 8. Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
 9. İnstagram'da Mağaza Nasıl Açılır?
 10. Sosyal Medya Hesapları Meta Business Kurulumu

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER