Stratejik Google SEO Planı Nasıl Yapılır

Stratejik Google SEO Planı Nasıl Yapılır

İyi bir Google SEO stratejisi oluşturmak ve uygulamak için, öncelikle hedef kitlenizin tespitini yapmalısınız. Hedef kitlenize ulaştırmak istediğiniz içerikle ilgili en doğru anahtar kelimeleri bulup bir liste hazırlamak en önemli ilk adımlardan biri olacaktır.

Önemli aramaları ve anahtar kelimeleri bulmak için Google Ads anahtar kelime araştırma aracını kullanabilirsiniz, linki buraya bırakıyorum. https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/ Bir Gmail hesabına sahipseniz, kolayca bir Google Ads hesabı açabilirsiniz, reklam vermek zorunda değilsiniz. Google'ın anahtar kelime planlayıcısı ile ilgili içeriği oluşturmak için işletmeniz ve hedef kitlenizle alakalı arama sorguları bulabilirsiniz. Yalnızca ürününüzle veya hizmetin izle doğrudan ilgili en belirgin anahtar kelimeyi bilmeniz yeterli olacaktır.

 

Araştırmalarında, insanlar genellikle genel konular ve ipuçları için ilk olarak Google'da arattıkları kelimeler üzerindeki sonuçları tıklarlar. Google anahtar kelime planlayıcı kullanarak doğru anahtar kelimeleri seçin Doğru anahtar kelimeler sizi kitlenize doğrudan ulaşmanızı sağlayacaktır. Anahtar kelime araştırmada Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı size en etkili şekilde yardımcı olacak araçtır.

Bu adımı geçtikten sonra, SEO ve Site analiz araçlarını kullanarak web sitenizin arama motorları kriterlerine uygunluğunu kontrol edip, iyi bir analiz raporu çıkararak, siteniz üzerinde yapmanız gereken teknik düzenlemeleri yapmalısınız.

Sonrasında, çıkarmış olduğunuz hedef anahtar kelimeler için özgün ve SEO uyumlu içeriklerinizi hazırlayarak Site içi SEO’ya başlayabilirsiniz. Sayfa başlığında, meta açıklamasında ve içeriğinde önemli anahtar kelimeler kullanın Google'in içeriğinizi taramasını kolaylaştırmak için aşağıdaki ögelerde en önemli anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

 
 • Kaliteli SEO uyumlu meta oluşturma
 • Sayfa başlığında anahtar kelimeye yer verilmeli
 • Açıklamada anahtar kelimeye yer verilmeli
 • Spotlarda anahtar kelimeye yer verilmeli
 • İçerikte anahtar kelimeye yer verilmeli
 • Metnin ilk paragrafında anahtar kelimeleri geçirmeye özen gösterin.
 • Yüksek kaliteli içerik oluşturmak ve içeriği sınıflandırmak veya kalitesini artırmak için aşağıdaki başlıklar sizin için yol gösterici olacaktır:

Bu makaledeki bilgilere güvenir misiniz?

 • Makale, konuyu iyi anlamış aşına olmuş biri tarafından yazılmış mı?, sonrasından SEO uyumlu olarak bir SEO Uzmanı tarafından kontrol edilmiş mi? Yoksa oluşturulan içerik oldukça standart ve farklı bir şekilde yazılmamış mi?
 • Web sitesinde, bu konulara benzer, yalnızca çok az farklılık gösteren, yakın anahtar kelime varyasyonlarına sahip yinelenen, gereksiz veya çok örtüşen makaleler var mı?
 • Web siteniz kullanıcılar tarafından güvenilir gözüküyor mu?
 • İçeriğinde yazım yanlışları, üslup veya teknik hatalar mevcut mu?
 • Oluşturulan makaleler, konuyu gerçekçi bir şekilde anlatılıyor mu? yoksa sadece bazı anahtar kelimelerin daha kolay bulunması için mi oluşturuldu?
 • Makale orijinal, kendi yarattığınız içerik, kendi raporlarınız, kendi yaptığınız testler veya toplanan analizleri içeriyor mu?
 • Makalenin uzunluğu 700-800 kelimeden uzun mu, yazdığın makalede atıfta bulunulmuş mu? sitende bulunan diğer makalelere bağlantı kurabileceğin kelimeleri içeriyor mu ?
 • Web sitesi bu kendi içeriği alanında tanınan bir otorite mi?
 • Web sitesi içeriği, dış kaynak vs. (çok sayıda farklı yazar) öneriyor mu? Yani link çıkışı var mı eğer ki varsa “Nofollow” tekniği kullanılmakta mı.
 • Makale konunun tam veya kapsamlı bir açıklamasını sağlıyor mu?
 • Bu makale, konuyla ilgili bariz olanın ötesine geçen anlayışlı analizler veya ilginç bilgiler içeriyor mu?
 • Bu makaleye yer işareti koymamız, arkadaşlarınıza paylaşın veya başkalarına önermesin için buna değer mi?
 • Bu makalenin bir gazetede, bir ansiklopedide (örneğin Wikipedia) veya bir kitapta yayınlanmasını bekliyor muydunuz veya hayal edebiliyor musunuz?
 • Web sitesindeki makaleler (çok) kısa mı, anlamsız mı veya içeriği okuyucu için özel kılabilecek faydalı bilgiler içeriyor mu?
 • Web sitesindeki makaleler büyük bir özenle ve detaylara dikkat edilerek mi oluşturuldu?
 

stratejik SEO planlaması

 

Arama motoru optimizasyonu tetikleme çalışmalarında tutarlı olun

Google'ın web sitenizdeki en önemli anahtar kelimeyi, en alakalı içeriği belirlemesini kolaylaştırmak için yardımcı olun. Aynı anahtar kelimeyi kısa makalelerde çok fazla girmekten kaçının. Ardından, bir çok birbirine benzer içerik var mı? kullanıcılarına bu farklı içerikleri sunmasının mantıklı olup olmadığını düşünün.

Değilse, bunları tek bir makale ile birleştirin veya eski veya alakasız içeriği kaldırın. İçeriği dahili ve harici olarak bağlıyken aynı veya benzer bağlantı metinlerini kullanın ve her durumda tutarsız bağlantı metinlerinden kaçının. Bir anahtar kelimeyi birkaç URL'ye değil, her zaman aynı URL'ye bağlantı verin.

 

İçeriğinize dikkat çekin

İçeriğinizi örneğin sosyal medya, e-posta tanıtımı. aracılığıyla dağıtın veya kullanıcıların bunu yapmasını kolaylaştırın. Bunu web sitenizde blog veya haberler gibi bir menü oluşturup haber nitelikli içerikler üretebilirsiniz, bu sizin şansınızı yükseltecektir, bunlar haberciler, blogcular, yazarlar gibi içerik dağıtım ağları kullanarak dağıtımını sağlayabilirsiniz. Basın bültenleri yayınlayarak marka isminizin hacmini büyütebilirsiniz.

Arama motoru snippet'lerini optimize edin

Arama motoru snippet'leri, içeriğinizin Google / arama motorlarındaki vitrinidir. Alakalı sayfa başlıkları, meta açıklamalar ve zengin snippet'ler için işaretleme kullanımıyla onları sık hale getirin. 

Arama motoru optimizasyonunda arama sorgusunun arama amacını karşılayın

İçerik planlarken, tasarlarken ve oluştururken içeriğin amacının anahtar kelimenin arama amacı ile eşleştiğinden emin olun.

 

Arama motoru optimizasyonunda yapılacaklarSEO Uzmanının görevleri, tarama ve indekslemeyi iyileştirmek  için  teknik optimizasyon, kullanıcı davranışının (kullanıcı deneyimi) iyileştirilmesi, içerik optimizasyonu  ve site içi bağlantı kurma, ve Site Dışı SEO teknikleri ile bağlantı kazanmak, Backlink inşaası etmek gibi SEO tekniklerinin profesyonel bir strateji ile uygulanması.

 

Stratejik bir Google SEO Planı Ne İçerir?

Stratejik bir Google SEO planı, SEO için uygun görünen anahtar kelimelerin, web sitenizin mevcut durumuyla uyumlu içerik geliştirmenizi, bu içeriği arama motorları ile paylaşmanızı, arama sonuçlarında yüksek arama motoru sıralamaları elde etmenizi ve son olarak, müşterilerinize isterseniz bir çevreleme stratejisi de dahil olmak üzere, teklif etmek için gerekli tüm planlamayi kapsar.

Hangi Arama Motoru Mevcut Anahtar Kelime Araştırmalarımı Kullanmalıyım?

Genellikle Google veya Microsoft Bing arama motorlarını kullanarak mevcut anahtar kelime araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Bununla birlikte, Google Trends ve Ahrefs gibi ek araştırma araçları da mevcuttur.

SEO Uyumlu İçerik Ne İçerir?

SEO uyumlu içerik, arama motorlarının arama sorgularını karşılamak için oluşturulan anahtar kelimelerin kullanılmasıyla oluşturulan kaliteli, anlaşılır ve anahtar kelimelerle desteklenmiş bir içeriktir.  SEO uyumlu içerik, arama motoru optimizasyonu (SEO) için tasarlanmış, kullanışlı ve arama motorları tarafından görülebilir içeriği içerir. İçerik, arama motorlarının arama terimlerini doğru bir şekilde algılamasını ve arama sonuçlarında yüksek sıralamalar elde etmesini sağlar. SEO uyumlu içerik, doğru anahtar kelime kullanımı, kaliteli içerik, benzersiz içerik, anahtar kelime yoğunluğu ve sayfa yükleme süreleri gibi arama motoru optimizasyonu tekniklerini içerir.

Müşterileri Arama Motorlarından Nasıl Çevreleyebilirim?

Müşterileri arama motorlarından çevrelemek için, web sitenizi özelleştirebilirsiniz ve sosyal medyayı kullanabilirsiniz. İçerik Pazarlama ve arama motoru pazarlama tekniklerine dayalı çevreleme stratejileri kullanabilirsiniz. Ayrıca sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında listelenmesini sağlayacak SEO iyileştirmeleri de uygulayabilirsiniz. Dijital dünyada var olan her web sitesi için SEO çalışması yapmak mümkündür. Müşter memnuniyetini SEO çalışmaları ile arttırmak için doğru ve güncel hedefleme stratejilerini yakından takip edebilirsiniz. 

SEO Stratejimin Başarısını Nasıl Ölçerim?

SEO stratejinizin başarısını ölçmek için, tarama sıklığını ve arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin trafiğini, anahtar kelime işlemlerinden kaynaklanan analitik verilerinizi kontrol edebilir ve web sitenizde kullanıcıların nasıl harcadığını görebilirsiniz. SEO stratejilerini ölçmek için SEO araçlarından yardım almalısınız. SEO araçları ile rakip analizi , sıra bulucu, Backlink analizi gibi SEO çalışması ve tekniklerinde yer alan temel yapmanız gereken SEO çalışmalarını düzenli takip ederek, SEO başrınızı araçlar yardımı ile tescilleyebilirsiniz. 

SEO Eğitimi | SEO Nasıl Öğrenilir? 2023

SEO'yu öğrenmesi o kadar da zor değil, ancak başlamak kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir SEO'ya giriş, bireysel Dijital Pazarlama stratejilerinin uzun bir listesini öğrenmek anlamına gelir. Siteyi nasıl kullanacağınızı öğrenirken birçok farklı alanlara yönelmeniz gerekmektedir. Arama motorları, web içeriğini dizinlerde tutarak çalışır. Birisi belirli bir kelime veya kelime öbeği için her arama yaptığında, arama motoru dizininde bu terimlerle eşleşen içerikler bulur. Ardından, SEO uzmanlarının odaklanması gereken karmaşık ve gizemli kısım gelir:

Google algoritması, en yararlı arama sonuçları ilk sırada olacak şekilde sonuçları sıralı bir sıralamada düzenler. Araştırmalar, çok az kişinin aradıklarını bulmak için arama sonuçları sayfalarını incelemeye istekli olduğunu gösterdiğinden, trafikte kalmayı uman web sitelerinin bu arama sonuçlarında mümkün olduğunca üst sıralarda yer alması çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonunu (SEO) oluşturan teknikler ve stratejiler. Ayrıca, arama motorlarının İnternet'teki her sayfanın dizinlerinde bulunmadığını da belirtmekte fayda var. 

Bunun yerine, arama motorları dizinlerini site haritalarına, web sitenizde yaşayan en önemli içeriğin tümünü gösteren menüleri içermesini sağlamanız gerekmektedir. Dizine eklenmiş sayfalardan gelen bağlantılara dayalı olarak oluşturmalısınız. Bağlantı kurma, diğer saygın web sitelerinin sitenize 'geri bağlantı' adı verilen içeriklerinde bağlantı vermesini sağlamak anlamına gelir. Geri bağlantılar, içeriğinizin güçlü, alakalı ve saygın olduğuna dair Google ve diğer arama motorları için önemli bir sinyaldir. Geri bağlantıların kaynağı da önemlidir. Alaka düzeyi yüksek içeriğe sahip yüksek kaliteli web siteleri olarak kabul edilen yönlendiren alanlardan gelen geri bağlantılar, arama algoritmaları tarafından önemli ölçüde daha değerli olarak derecelendirilecektir. Seo eğitiminde bu noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. 


Anahtar kelime araştırması seo eğitiminin başlangıcıdır, insanların internette ne aradıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Arama motorları tarafından keşfedilecek bir içerik oluşturmak istiyorsanız, insanların arama yapmak için kullandıkları anahtar kelimeler ve kelime öbekleriyle uyumlu içerik oluşturmalısınız. Sorun şu ki, Google ve diğer arama motorları bu verileri halka açık hale getirmektedir. Sonuç olarak, herhangi bir kelime ve kelime öbeği kombinasyonu için dünya çapında yapılan aramaların sayısı hakkında bilgi almak için bir anahtar kelime araştırma aracı kullanmanız gerekir. Farklı anahtar kelimeler için arama trafiğini görmenize, belirli anahtar kelimeler veya konular için sıralanan rakip web sitelerini analiz etmenize ve herhangi bir sayıda hedeflenen anahtar kelimeye göre mevcut site içeriğinin performansını düzenlemenize yardımcı olabilecek bir dizi ücretli ve ücretsiz araç bulunmaktadır. 

Amacınız nihayetinde SEO'da profesyonel olarak çalışmaksa, bir arama pazarlaması sertifika kursu veya Dijital Pazarlama eğitim kampı aracılığıyla resmi bir eğitim almayı düşünebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu çabalarında devreye girecek genel dijital pazarlama kavramlarına ek olarak, öğrenmeniz gereken çeşitli SEO teknikleri ve kavramları göz önüne alındığında, oldukça odaklanmış, yoğun bir SEO kursu, bu becerileri geliştirmenin en kolay yolu olabilir. Bunun dışında SEO ajansı ve SEO uzmanlarından yardım alarak web site iyileştirme çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. SEO'da SWOT Analizi Nedir?
 2. Kurumsal SEO Nedir Nasıl Yapılır?
 3. SEO Ajansı Nedir? SEO Çalışmasında Neler Yapar
 4. 2023 SEO Trendleri
 5. E-E-A-T İle Google'da Sitenizi Daha Kaliteli Hale Getirin
 6. Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?
 7. SEO Analizi Nedir Nasıl Yapılır?
 8. SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma
 9. En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları
 10. Google’ın Yeni Faydalı İçerik Güncellemesi Kaliteli içerikleri Hedefliyor

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER